Erste: Inflacja spadnie do 4% r/r lub poniżej w I półr., 1.obniżka stóp możliwa w II półr.

Warszawa, 05.01.2024 (ISBnews) – Inflacja konsumencka CPI spadnie do 4% r/r lub poniżej w Polsce w I poł. br., a w II połowie roku nieco wzrośnie z uwagi na efekt bazy, ocenia analityk Erste Group JakubCery. Według niego, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) może dokonać pierwszej obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku.

“Biorąc pod uwagę zamrożenie cen energii w 2024 r., spodziewamy się, że w pierwszej połowie roku inflacja spadnie do 4%, a może nawet poniżej. Jednak w drugiej połowie roku roczna dynamika cen nieco wzrośnie, ponownie głównie z powodu niekorzystnego efektu bazy. Jednak w drugiej połowie roku roczna dynamika cen nieco wzrośnie, ponownie głównie z powodu niekorzystnego efektu bazy” – czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji w grudniu ub.r.

Analityk wskazał, że RPP może obciąć stopy procentowe wcześniej niż w II poł. roku, “podążając za innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej”.

“Ciekawie będzie śledzić poczynania NBP, zwłaszcza jeśli odczyty inflacji nadal będą zaskakiwać w dół. Spodziewamy się pierwszej obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku, ale NBP może zdecydować się na obniżkę wcześniej, podążając za innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy dalej.

“W grudniu inflacja wyniosła 6,1% r/r, co oznacza spadek o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z listopadem. Było to lekkie zaskoczenie dla rynków, ponieważ konsensus wynosił 6,5%. W ujęciu miesięcznym konsumenci ponieśli wzrost cen jedynie o 0,1%, głównie z powodu niższych cen paliw i energii. Spowolnienie miesięcznego wzrostu cen w porównaniu z listopadem wynosi 0,6 punktu procentowego, głównie w wyniku zmian cen paliw” – dodano.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 6,1% w ujęciu rocznym w grudniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,9% r/r, nośników energii wzrosły o 9,8%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2% m/m, nośników energii spadły o 0,3%, a paliw do prywatnych środków transportu spadły o 1,8%.

Konsensus rynkowy wynosił: +6,5% r/r i +0,3% m/m.

W grudniu i listopadzie RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie po tym, jak w październiku obniżyła je o 25 pb – w przypadku głównej stopy referencyjnej: do 5,75%. We wrześniu zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp – o 75 pkt proc. do 6% w przypadku stopy referencyjnej.

(ISBnews)