Państwowy fundusz Arabii Saudyjskiej zwiększa inwestycje

Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) Arabii Saudyjskiej wydaje coraz więcej na światowym rynku. Ze 124 mld dolarów wydanych w zeszłym roku na świecie przez państwowe fundusze majątkowe co czwarty dolar przypadał na PIF.

Jak wynika z raportu opublikowanego 1 stycznia przez analityków branżowych z Global SWF, saudyjski Public Investment Fund, czyli PIF, zainwestował w 2023 roku w różne przedsięwzięcia na światowym rynku 31,5 mld dolarów, zaś wszystkie światowe fundusze tego typu zainwestowały w tym samym okresie 123,8 mld dolarów. Inwestycje PIF stanowią więc blisko 25% ogółu tych wydatków. Wszystkim państwowym funduszom bardzo pomógł przy tym zeszłoroczny silny wzrost cen akcji na niemal wszystkich światowych giełdach, bowiem w ten sposób szybko zwiększyły swoje aktywa do rekordowej kwoty 11,2 bln dolarów.

Rekordowe były też wydatki na transformacje energetyczną, obejmujące inwestycje od produkcji zielonego wodoru po wydobycie litu. Osiągnęły one łącznie na świecie 25,9 mld dolarów.

Mimo tego łączne wydatki państwowych funduszy majątkowych w 2023 roku były niższe o 21% niż w 2022 r.

„Może to sygnalizować nazbyt ostrożne podejście ponieważ w tych instytucjach nie brakuje kapitału do zaangażowania” – stwierdził w raporcie dyrektor zarządzający Global SWF Diego López.

Co ciekawe, największy spadek dotyczył lidera – singapurski GIC, który przez ostatnie 6 lat w raportach Global SWF zajmował to miejsce jeśli chodzi o wydatki państwowych funduszy majątkowych, w 2023 roku zainwestował o 48% mniej niż w 2022 roku i to mimo napływu 144 mld dolarów z banku centralnego kraju.

Za to pozycję lidera przejmują fundusze z Zatoki Perskiej, głównie kosztem funduszy kanadyjskich i właśnie singapurskiego. Obecnie fundusze z tego rejonu, z PIF na czele, odpowiadają za 40% inwestycji realizowanych przez państwowe fundusze majątkowe. Warto dodać, że ocena wydatków inwestycyjnych jest trudna do określenia, bowiem 5 z 10 największych funduszy albo w ogóle nie ujawnia dokładnej sumy wartości zarządzanych przez siebie aktywów, albo ujawnia dane archiwalne np. z dwuletnim opóźnieniem.

Interesujące jest to, że w tym roku PIF sypnął hojnie kapitałem na inwestycje sportowe. W czerwcu 2023 r. następca tronu faktyczny władca Arabii Saudyjskiej ujawnił, że Fundusz Inwestycji Publicznych przejmie kontrolę nad czterema wiodącymi klubami piłkarskimi w kraju: Al-Ittihad, Al-Ahli, Al-Hilal i Al-Nassr. W tym ostatnim gra Cristiano Ronaldo. W tym samym miesiącu Arabia Saudyjska ogłosiła fuzję pomiędzy największymi potęgami świata golfa: PGA Tour, DP World Tour i konkurencyjnym tourem LIV. Ten ostatni jest wspierany przez PIF. Umowa o fuzji jeszcze nie została zrealizowana.

Jednak aż 42% z innych wydatków, mniej reprezentacyjnych niż piłka nożna i golf, dotyczyło inwestycji krajowych. Inne inwestycje to 3,6 mld dolarów na zakup działu leasingu samolotów Standard Chartered, 3,3 mld dolarów inwestycji producenta stali Hadeed oraz 4,9 mld inwestycji w amerykańską firmę z branży gier, Scopely. Aktywa funduszu obejmują już wcześniejsze inwestycje w największe firmy z branży gier jak Activision Blizzard, Electronic Arts i Take-Two.

„Różnorodność transakcji pokazuje zasięg PIF i jej spółek zależnych, które tworzą szeroką sieć, aby pozyskać wartość dodaną dla programu Saudi Vision 2030” – stwierdził w raporcie López, odnosząc się do planu transformacji gospodarczej kraju. Raport wspomina także o planach uruchomienia linii lotniczej i własnej marki pojazdów elektrycznych oraz stworzenia w Arabii Saudyjskiej centrum inwestycyjnego dla światowej branży gier.

Raport Global SWF przewiduje, że w obecnym roku aktywa wszystkich inwestorów będących własnością państwa – w tym państwowych funduszy majątkowych, banków centralnych i funduszy emerytalnych osiągną rekordowy poziom, przekraczając poprzedni rekord z 2021 roku wynoszący 50,8 mld dolarów.