Czechy idą na wielkie zakupy zbrojeniowe

Czołg Leopard 2A8

Minister obrony Republiki Czeskiej Jana Černochova negocjuje wspólną z MON Niemiec ofertę zakupu nowych czołgów Leopard 2A8. Czesi chcą kupić 77 wozów wraz ze sprzętem towarzyszącym. Byłaby to największa czeska transakcja zbrojeniowa od 1989 roku. Ponadto MON Czech zakupi dwa transportowe Embraer C-390 i 24 samoloty wielozadaniowe F-35.

Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej zostało poinformowane w marcu 2023 roku przez Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec o możliwości wspólnego zawarcia umowy ramowej pomiędzy MON Niemec a firmą Krauss Maffei Wegman dotyczącej wspólnego nabycia czołgów Leopard 2A8. Niemcy zwrócili się także do innych krajów – użytkowników Leopardów z propozycją wspólnego zakupu, gdyż zmniejszy to cenę jednostkową każdego wozu, ułatwi serwis, spowoduje zwiększenie mocy produkcyjnych, co przyspieszy dostawy.

Obecnie Leopardy 2 różnych wersji są na wyposażeniu 22 krajów zarówno Europy Zachodniej, jak i Środkowej – od Portugalii i Hiszpanii aż po Niemcy Austrię, Polskę, Węgry, Czechy, Szwecję (jako Strv.122) i Słowację. Łącznie KMW wyprodukowało 3500 Leopardów 2 i uruchomiło program wsparcia LEOBEN (Leopard-benutzende Staaten) przeznaczony dla użytkowników tych czołgów. Umożliwia on wymianę doświadczeń między użytkownikami, wspólne programy remontowo-eksploatacyjne oraz prace badawczo-rozwojowe, a także wspólne – czyli tańsze – programy modernizacji. Zmniejsza to także koszty amunicji i niektórych podzespołów zwłaszcza elektroniki. W obecnym kontrakcie Czesi liczą na offset produkcyjny, czyli udział w procesie produkcyjnym nowego czołgu.

W listopadzie 2023 r. niemiecka grupa Rheinmetall zakończyła dostawy 14 obiecanych czołgów Leopard 2A4 w ramach rządowego programu „Ringtausch”. Był to program zakładający wymianę za przekazane Ukrainie czeskie T-72M4Cz. Następcy tych czołgów mieli wejść do służby po 2030 roku, ale wobec wojny w Ukrainie i przekazania czeskich „siedemdziesiątekdwójek” Siłom Zbrojnym Ukrainy przesunięto dostawy nowych czołgów na lata 2027-2030. Jedynymi wozami dostępnymi na rynku w tym okresie były koreańskie K2, amerykańskie M1A2 Abrams i niemieckie Leopardy 2. Wobec posiadania już tych ostatnich czołgów rząd Republiki Czeskiej zdecydował się właśnie na Leopardy 2 i przystąpienie do wspólnego programu z Niemcami. Nowe czołgi mają się znaleźć w 7 Brygadzie Pancernej. Do 2027 roku ma się ona stać brygadą ciężką według standardu NATO Capability Targets 2021.

Czesi otrzymali też informację, że niemiecki MON traktuje Leoparda 2A8 z armatą Rheinmetall Rh 120 L55A1 jako wóz przejściowy do czołgu podstawowego nowego typu – Leoparda 2AX, którego wprowadzenie na rynek będzie możliwe około 2030 roku. Ma on być podobny do demonstratora KF51 Panther z targów Eurosatory 2022. Wieża nowego czołgu ma być trzyosobowa, czwarty członek załogi – kierowca – ma znaleźć miejsce w kadłubie. Nie będzie to czołg o napędzie hybrydowym czy elektrycznym.

Czeski kontrakt będzie największym w dziejach Republiki od 1989 roku. Obejmie bowiem 77 czołgów Leopard 2A8 w 6 wersjach, w tym wozy dowodzenia, trzy wersje 6-kołowych pojazdów warsztatowych 8×8, bazę szkoleniową – w tym symulatory, pakiet serwisowo-remontowy, szkoleniowy i logistyczny, zapas części zamiennych i komponentów oraz amunicję ćwiczebną.

Ponadto minister Černochová ujawniła, że MON Czech planuje w 2024 roku podpisanie umowy na zakup dwóch maszyn transportowych Embraer C-390 Millenium z możliwością szybkiej konwersji do wyposażenia powietrznego tankowca oraz „w ciągu kilku tygodni” umowy na zakup 24 samolotów F-35 dla czeskich sił powietrznych.