Deutsche Bahn sprzedaje DB Schenker

Deutsche Bahn poinformował, że rozpoczął proces sprzedaży swojej spółki logistycznej – DB Schenker. Wartość ewentualnej transakcji może sięgnąć nawet 20 mld euro.

Niemiecki państwowy operator kolejowy stwierdził, że proces sprzedaży akcji będzie „otwarty i niedyskryminacyjny” zaś „warunkiem sprzedaży jest zapewnienie pod każdym względem widocznych korzyści ekonomicznych dla Deutsche Bahn”.

„Sprzedaż znacznie przyspieszyłaby skupienie się Deutsche Bahn na swojej podstawowej działalności” – stwierdziła spółka dodając, że dużą część wpływów przeznaczy na redukcję swojego zadłużenia.

Nie wyklucza się na obecnym etapie oferty publicznej, ale uważa się ją za mało prawdopodobną.  Reuters twierdzi, że potencjalni inwestorzy będą musieli wyrazić swoje zainteresowanie w ciągu najbliższych kilku tygodni, praktycznie do połowy stycznia br. i możliwa jest sprzedaż na rzecz konkurenta. Według informacji uzyskanych przez ISBiznes.pl, Deutsche Bahn jest zainteresowany „inwestorem branżowym zdecydowanie bardziej niż finansowym” w tej transakcji. Możliwym nabywcą jest Deutsche Post i inne firmy logistyczne, dopiero w dalszej kolejności inwestorzy finansowi.

Banki we wrześniu br. wyceniły DB Schenker na kwoty od 12 do 20 mld euro, jak jednak zauważyli analitycy, ostateczna wycena zależy od wojny w Ukrainie, stanu gospodarki światowej i możliwego nawrotu kryzysu energetycznego. Według Reutersa DB Schenker uzyska w obecnym roku zysk operacyjny rzędu nieco ponad 1 mld euro. W 2022 roku było to 1,8 mld euro. Analitycy Bloomberga twierdzą, że firma jako istotny gracz na rynku europejskim jest „bardzo interesującą ofertą na rynku przejęć”, zwłaszcza dla inwestorów finansowych.