Novo Nordisk rusza z programem szczepionek na choroby układu oddechowego

Fundacja Novo Nordisk, zasilana przez koncern farmaceutyczny, ale działająca niezależnie od niego, uruchomiła program o wartości 260 mln dolarów dotyczący opracowania szczepionek na wirusowe schorzenia układu oddechowego.

The Novo Nordisk Foundation Initiative for Vaccines and Immunity (NIVI), bo taką nazwę nosi ten program rozpocznie działanie w I kw. 2024 roku. W ramach inicjatywy zostanie zatrudnionych 200 osób zarówno wewnętrznie, jak i współpracowników. Inicjatywa Fundacji ma „wypełnić lukę między badaniami akademickimi a przemysłem” i „będzie to, co najlepsze z obu światów” – powiedział wiceprezes Fundacji ds. chorób zakaźnych Peter Andersen.

NIVI współpracuje już ze Statens Serum Institut (SSI), który jest częścią duńskiego Ministerstwa Zdrowia. Chce uzyskać dostęp do trzech obiektów i dwóch laboratoriów SSI zajmujących się badaniami nad gruźlicą i adiuwantami do szczepionek.

Inicjatywa Novo skupi się na opracowaniu nowych szczepionek na gruźlicę, grypę i paciorkowce grupy A. Pomimo dostępności szczepionek gruźlica jest przyczyną 1,5 mln zgonów rocznie, a dostępne szczepionki przeciw gruźlicy są mniej skuteczne w populacji dorosłych. Grypa zabija około 0,5 mln ludzi rocznie. Na rynku nie ma szczepionek przeciwko paciorkowcom grupy A, które atakują głównie dzieci i mogą powodować zgony nawet w krajach rozwiniętych.

Z całej kwoty 208,6 mln dolarów zostanie w ciągu 8 najbliższych lat przeznaczone na przedkliniczną część inicjatywy o nazwie Novo Nordisk Foundation Center for Vaccines and Immunity (NCVI). W ramach tej inicjatywy wykorzystana zostanie wcześniej istniejąca infrastruktura Uniwersytetu w Kopenhadze z możliwością rozbudowy. Decyzja o rozbudowie ma zapaść w ciągu przyszłego roku.

Natomiast 53,9 mln dolarów zostanie przeznaczone na utworzenie nowej, 35-osobowej duńskiej spółki, nazwanej Novo Nordisk Foundation Vaccine Accelerator (NVAC). NVAC przyjmie rozwiązania czy substancje opracowane przez NCVI i przeprowadzi je przez badania kliniczne aż do fazy II. Peter Andersen dodał, że NVAC będzie współpracować z podmiotami zewnętrznymi w zakresie produkcji. Wszelkie dochody uzyskane z NVAC zostaną zwrócone do NCVI. Jak dodał, NIVI zajmie się międzynarodowymi partnerstwami z firmami publicznymi i prywatnymi i już prowadzone są w tej kwestii rozmowy. Zaprosił też do współpracy „wszystkie zainteresowane zespoły naukowe z całej Unii Europejskiej”.