iRobot nie dla Amazona (w Unii Europejskiej)

Organy antymonopolowe Komisji Europejskiej wyraziły sprzeciw wobec przejęcia firmy iRobot przez Amazon. Ich zdaniem zaszkodzi to konkurencji na terenie UE.

Organy antymonopolowe Komisji Europejskiej poinformowały Amazon o „wstępnym stanowisku” dotyczącym transakcji. Sprawa przejęcia rozpatrywana była od lipca br.

iRobot, producent światowego przeboju, jakim był automatyczny odkurzacz Roomba, według Komisji Europejskiej mógłby dzięki przewadze sprzedażowej platform Amazona we Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii uzyskać „nieuczciwą przewagę” nad konkurencją, która nie mogłaby tak łatwo sprzedawać swoich wyrobów. Nie pomogłoby, że iRobot miałby takie same warunki wstępu na platformy. Wzbudziło to obawy inwestorów co do możliwości odwołania transakcji, w wyniku czego akcje firmy macierzystej  iRobot Corp. z siedzibą w Bedford w stanie Massachusetts spadły w poniedziałek o 17%.

Komisja stwierdziła, że Amazon może zmniejszyć widoczność produktu konkurencji na swoim rynku lub ograniczyć dostęp do niektórych etykiet, takich jak „wybór Amazona”, które mogą przyciągnąć więcej kupujących. Mogą też wzrosnąć koszty reklamy i sprzedaży sprzętu konkurentów iRobota.

Obecnie Amazon, jak powiedziała jego rzeczniczka Alexandra Miller, „współpracuje z Komisją” i „odpowiada na jej zastrzeżenia”.

„iRobot, który stoi w obliczu ostrej konkurencji ze strony innych dostawców odkurzaczy, oferuje praktyczne i pomysłowe produkty. Wierzymy, że Amazon może zaoferować firmie, takiej jak iRobot, zasoby umożliwiające przyspieszenie innowacji i inwestowanie w najważniejsze funkcje, jednocześnie obniżając ceny dla konsumentów” – powiedziała Miller.

Komisja Europejska ma czas na podjęcie decyzji do 14 lutego.

Amazon ogłosił o przejęciu iRobota jeszcze w 2022 roku. Cała transakcja miała mieć wartość 1,7 mld dolarów, ale po zaciągnięciu nowego zadłużenia przez iRobot. Organy antymonopolowe w Europie wyraziły wątpliwości co do tej transakcji, ale brytyjskie organy nadzoru antymonopolowego łatwo wyraziły w czerwcu zgodę na zakup iRobota przez Amazon. Na razie, poza UE, transakcja czeka na orzeczenie Federalnej Komisji Handlu w USA.