Bank Pekao: Rozwiązanie problemów kredytów CHF jest ‘bliższe niż dalsze’

Warszawa, 07.11.2023 (ISBnews) – Środowisko wysokich stóp procentowych sprzyja szybszemu rozwiązaniu problemu kredytów frankowych, oceniają analitycy Banku pekao w w raporcie “Bankowość biznesowa w Polsce. Rola gospodarcza, trendy rynkowe i perspektywy rozwojowe”.

“Obecne środowisko wysokich stóp procentowych sprzyja szybszemu ostatecznemu rozwiązaniu przez banki problemu frankowego, które na dzień dzisiejszy wydaje się być bliższe aniżeli dalsze” – czytamy w raporcie.

Autorzy raportu przypominają, że na koniec I poł. 2023 r szacunkowa łączna wartość utworzonych rezerw banków posiadających portfele takich kredytów w swoich bilansach wyniosła około 46 mld zł, co stanowiło 62% wolumenu takich kredytów.

“Pokrycie całego portfela wymaga poniesienia dodatkowych kosztów z tytułu tworzonych rezerw w wysokości około 27 mld zł, a trzeba pamiętać, iż docelowy poziom rezerw będzie jeszcze wyższy” – czytamy dalej.

Analitycy Pekao wskazują jednak na poprawę wskaźników adekwatności kapitałowej.

“Wysokie stopy procentowe i rekordowe zyski banków w bieżącym roku sprzyjają także poprawie ich wskaźników adekwatności kapitałowej. Po tym jak na przestrzeni II poł. 2021 i I-III kw. 2-22 zarówno łączny współczynnik kapitałowy, jak i współczynnik Tier 1 obniżyły się o ponad 2 punkty procentowe, ostatnie kwartały przyniosły już ich silną poprawę, w obu przypadkach do rekordowych poziomów (odpowiednio 21,6% i 19,9% na koniec I półrocza bieżącego roku)” – napisano w raporcie.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 281,14 mld zł na koniec 2022 r.

(ISBnews)