Włochy: Wcześniejsze emerytury po 41 latach składkowych

Włoskie Ministerstwo Finansów stwierdziło w komentarzu do rządowego projektu ustawy budżetowej na 2024 rok, że możliwe jest ubieganie się o wcześniejszą emeryturę, ale dopiero po 41 latach składkowych.

Jak stwierdziła agencja ANSA cytując urzędników resortu finansów, wcześniejsza emerytura byłaby możliwa „raczej po 63 roku życia”, co jest związane z tzw. systemem kwotowym 104 (63 lata plus 41 lat składek). Obecnie wiek emerytalny we Włoszech to 67 lat i toczona jest dyskusja czy nie podnieść go jeszcze o 2 lata.

Jednak osoby, które skorzystają z opcji wcześniejszej emerytury otrzymają ją obniżoną zależnie od tego, o ile wcześniej przeszły na emeryturę. Rządowy projekt ustawy budżetowej wydłuży także czas oczekiwania na możliwość ubiegania się o emeryturę po spełnieniu niezbędnych warunków – z trzech do sześciu miesięcy w sektorze prywatnym i z sześciu do dziewięciu miesięcy w sektorze publicznym.

Emerytury we Włoszech są niskie. Najniższe to 515 euro, poziom niski to 751 euro, mediana średniej emerytury zależnie od stopnia zastąpienia wynosi około 1300 euro. Po osiągnięciu wieku ponad 70 lat i spełnieniu kryteriów systemu kwotowego 104 można liczyć na dodatkową premię w wysokości ok. 525 euro miesięcznie.