Whisky za 1,4 mln dolarów

Whiskey Macallan Valerio Adami 1926

Najbardziej poszukiwana szkocka whisky – 96-letnia single malt Macallan Adami rocznik 1926 zostanie wystawiona na aukcji Sotheby’s. Szacunkowa cena to 1,2 mln funtów czyli 1,4 mln dolarów.

Niemal stuletnia butelka single Malta trafi pod młotek w Londynie 18 listopada i wejściem do aukcji od 1 listopada. Cena wywoławcza to 750 tys. funtów, ale eksperci twierdzą, że whisky dobije szybko do ceny szacunkowej. Wcześniej The Macallan 1926 został sprzedany przez Sotheby’s w 2019 roku i osiągnął 1,5 mln funtów, co stanowi rekord w przypadku jakiegokolwiek wina czy spirytusu. Pojawienie się na aukcjach trzech różnych odmian butelkowych tej whisky w latach 2018 i 2019 doprowadziło do trzykrotnego pobicia rekordu.

„Macallan 1926 to jedyna whisky, którą każdy aukcjoner chce sprzedawać i każdy kolekcjoner chce posiadać. Jestem podekscytowany możliwością przyniesienia butelki na aukcję Sotheby’s po raz pierwszy odkąd cztery lata temu ustanowiliśmy rekord tego rocznika” – powiedział agencji AP Jonny Fowle, globalny szef ds. alkoholi Sotheby’s.

Skąd ta whisky wzięła się na aukcji? Niektóre gorzelnie mają beczki „rarest” whisky 50- i 60-letnią, ale tylko Macallan miał 96-letnią (choć są informacje, że niemal stuletnia whisky ma też i inna gorzelnia i także chodzi o single malt). Whisky ta leżakowała 60 lat w beczkach po sherry i zabutelkowano jedynie 40 butelek The Macallan 1926. Według Sotheby’s, niektóre z 40 egzemplarzy zaoferowano klientom Macallana, a aż 14 zostało ozdobionych kultową etykietą Macallan Fine and Rare, w tym rekordzista. Etykiety 12 butelek, w tym tej, która będzie sprzedawana w przyszłym miesiącu, zaprojektował znany w latach 70. i 80. włoski malarz i grafik Valerio Adami, stąd też nazwa. Butelkę, jak i kilka innych z tej serii, poddano regeneracji w destylarni przed aukcją, czyli wymianie korka i nałożeniu nowego kleju na rogi etykiet butelek.