Francja trzykrotnie zwiększyła produkcję amunicji

Kołowa armatohaubica 155 mm Caesar

Firmy francuskie zwiększyły produkcję armatohaubic, samolotów wielozadaniowych, rakiet przeciwlotniczych i amunicji. Największy wzrost, ponad trzykrotny, nastąpił w tej ostatniej kategorii – poinformował minister obrony Francji.

Minister Obrony Sébastien Lecornu wydał swoje oświadczenie po deklaracji zarówno rządu, jak i prezydenta Emmanuela Macrona, że Francja zwiększy dostawy broni na Ukrainę. Rok temu prezydent wezwał właśnie do zwiększenia produkcji francuskiej zbrojeniówki stwierdzając, iż trzeba przyjąć „gospodarkę wojenną”. W sierpniu br. Francja przyjęła budżet wojskowy na lata 2024-2030, który zwiększa w przyszłym roku wydatki na obronę o 7,5% do 47,2 mld euro.

W styczniu 2024 r. dostawy pocisków 155 mm, a więc bazowego kalibru artyleryjskiego NATO wzrosną do 3000 sztuk miesięcznie, podczas gdy w styczniu br. było to 1000 sztuk. Jednak pułap 36 tys. rocznie nie jest krańcowym – Francja będzie dążyć do szybkiego osiągnięcia pułapu 50 tys. pocisków kalibru artyleryjskiego, potem zaś przekroczyć go i produkować amunicję tego kalibru „wedle potrzeb” – stwierdziło MON Francji.

„Konkretne rezultaty przejścia do gospodarki wojennej. Aby uzupełnić nasze zdolności przeniesione na Ukrainę i kontynuować dostawy dla wszystkich naszych sojuszników” – napisał Lecornu na serwisie X, wcześniej znanym jako Twitter, po wizycie w lokalnym zakładzie Nexter Systems w Roanne, który produkuje kołową armatohaubicę 155 mm Caesar.

Z dwóch sztuk miesięcznie na początku 2022 roku Nexter zwiększył produkcję do 6 sztuk – dodał Lecornu zaznaczając, że na początku 2024 roku będzie to już 8 sztuk miesięcznie.

Caesary są dostarczane na Ukrainę, gdzie cieszą się dobrą opinią, zaś Nexter zapewnia wsparcie operacyjne dla wszystkich tych systemów obecnie „znajdujących się w boju” – powiedział pismu i portalowi branżowemu Defense News dyrektor generalny Nexter Nicolas Chamussy. Jak dodał, firma wykorzystała rzeczywistość wirtualną do wyszkolenia i pomocy ukraińskim inżynierom w czynnościach konserwacyjnych. Według Chamussy’ego Nexter wysłał 30 systemów Caesar z Francji zaś 19 innych „dołożyli Duńczycy”.

We wrześniu br. francuski minister obrony narodowej powiedział, że Nexter dostarczy Ukrainie dodatkowe 6 sztuk armatohaubicy Caesar (prócz 18 dostarczonych), pochodzących z zapasów armii francuskiej, i 12 które Ukraina bezpośrednio nabyła od firmy-matki Nextera, czyli KNDS.

Następną firmą zbrojeniową, która znacznie zwiększyła produkcję jest koncern MBDA, który podwoił produkcję rakiet ziemia-powietrze krótkiego zasięgu Mistral do 40 sztuk miesięcznie. Thales podwoił swoją zdolność produkcyjną radarów a Dassault Aviation potroiło produkcję myśliwców Rafale do trzech miesięcznie.

Podczas targów przemysłu obronnego Eurosatory w czerwcu 2022 r. prezydent Macron stwierdził, iż potrzebne jest „długofalowe zwiększenie produkcji obronnej”. Francuscy analitycy militarni zauważają, że musi za tym pójść znaczący wzrost środków na obronę, konieczna jest bowiem modernizacja i uzupełnienie sprzętu głównie Wojsk Lądowych i zmiany w doktrynie ich użycia, wynikające z analiz działań Rosji przeciwko Ukrainie.