USA muszą być gotowe do wojny z Chinami i Rosją

Ponadpartyjna komisja Kongresu USA, który zebrał się 12 października stwierdziła w raporcie, że Stany Zjednoczone muszą przygotować się na możliwą jednoczesną wojnę z Rosją i Chinami.

Raport Strategic Posture Commission został opracowany wobec rosnących napięć pomiędzy USA i Chinami w związku z Tajwanem i kwestiami suwerenności na Morzu Południowochińskim oraz problemów jakie stworzyła trwająca wskutek rosyjskiej inwazji wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. Komisja zaleciła rozszerzenie swoich sił konwencjonalnych USA, wzmocnienie sojuszy i udoskonalenie programu modernizacji broni nuklearnej.

Komisja to panel powołany przez Kongres w 2022 roku, złożony z sześciu Demokratów i sześciu Republikanów, którego zadaniem jest ocena zagrożeń dla Stanów Zjednoczonych i zalecenie zmian w amerykańskich siłach konwencjonalnych i nuklearnych.

Nie jest obecnie jasne czy rekomendacja komisji ma związek z udowodnioną współpracą Rosji i Chin w dziedzinie broni nuklearnej wykazaną m.in. na podstawie danych wywiadowczych.

„Martwimy się… może w jakiś sposób nastąpić ostateczna koordynacja między nimi, co doprowadzi nas do konstruktu dwóch wojen” – powiedział jeden przedstawicieli Kongresu pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Wracają do nas wszystkie problemy z przełomu lat 50 i 60. zeszłego wieku tylko w innych dekoracjach” – powiedział jeden kongresmanów zasiadających w komisji.

Udowodnienie wspólnych prac Rosji i Chin nad bronią nuklearną wywróciłyby do góry nogami obecną strategię bezpieczeństwa narodowego USA, wzywającą do wygrania jednego konfliktu i zastosowania odstraszania, by uniknąć jednoczesnego drugiego. Wymagałoby jednocześnie ogromnego zwiększenia wydatków na obronę przy niepewnym wsparciu Kongresu.

„Wiemy, że realia budżetowe są faktem, ale wierzymy również, że naród musi dokonać tych wydatków” – napisali we wstępie do raportu przewodnicząca z ramienia Partii Demokratycznej Madelyn Creedon, była zastępca szefa agencji nadzorującej amerykańską broń nuklearną, oraz wiceprzewodniczący komisji Jon Kyl, Republikanin.

Raport stanowi przy tym ostry kontrast ze stwierdzeniami obecnej administracji prezydenta Joe’go Bidena, że obecny amerykański arsenał nuklearny jest wystarczający, aby odstraszyć połączone siły Rosji i Chin.

Tymczasem Strategic Posture Commission stwierdziła, że „Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być gotowi odstraszyć i pokonać obu przeciwników jednocześnie”.

„Porządek międzynarodowy stworzony pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i wartości, na których się opiera, są zagrożone ze strony autorytarnych reżimów Chin i Rosji” – zaznaczono w raporcie. Zagrożenia ze strony Chin i Rosji staną się wyraźne w latach 2027-2035, dlatego „decyzje muszą zostać podjęte już teraz, aby naród był przygotowany” – napisano w 145-stronicowym dokumencie.

W raporcie wskazano, że 30-letni amerykański program modernizacji broni nuklearnej, który rozpoczął się w 2010 r. i który w 2017 r. szacowano na 400 mld dolarów do 2046 r., musi zostać w pełni sfinansowany i ukończony, tak by zmodernizować wszystkie głowice bojowe, systemy przenoszenia i infrastruktury.

Powinien także przedłużyć okres operacyjnego działania okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety balistyczne. Konieczne będzie rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej w Azji i Europie w trybie podobnym do „podwójnej uchwały” NATO z końca lat 70.