Niespodziewany inwestor w SpaceX

Intesa Sanpaolo – włoski fundusz bankowy dokonał niespodziewanej inwestycji w należącą do Elona Muska Space Exploration Technologies Corp., czyli SpaceX. Skali inwestycji i zaangażowania kapitałowego nie ujawniono.

Intensa Sanpaolo to jedna z największych grup bankowo-finansowych w Europie. Jak podała firma w komunikacie 6 października, postrzega przemysł lotniczy i kosmiczny jako kluczową siłę napędową globalnego wzrostu.

„Innowacyjność będzie kluczowym filarem biznesplanu na lata 2022-2025” – stwierdzono w komunikacie, nie podając jednak zaangażowania finansowego i skali inwestycji. Nieoficjalnie wiadomo, że grupa zamierza inwestować też w europejską branże aerokosmiczną.

SpaceX jest projektantem i producentem zaawansowanych rakiet i statków kosmicznych w sektorze zastosowań cywilnych. Spółka zajmuje się także łącznością satelitarną i niedawno otrzymała swój pierwszy kontrakt od Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych na świadczenie specjalnej łączności satelitarnej dla wojska w ramach nowego programu firmy Starshield przy użyciu opracowanych i wdrożonych w firmie terminali systemu sieciowego Starlink.

Właściciel SpaceX miliarder Elon Musk jest osobą bardzo kontrowersyjną, np. z racji prób prowadzenia własnej polityki zagranicznej. Odmówił on administracji prezydenta, która złożyła wniosek o rozszerzenie zasięgu Starlink na okupowany przez Rosję Krym, aby pomóc w ataku dronów morskich na rosyjskie cele w 2022 r. Musk stwierdził wtedy, że „Starlink musi być siecią cywilną” mimo iż od dawna działał na terenie Ukrainy i jego terminale znajdowały się w kompaniach i plutonach łączności wojsk ukraińskich. Wypowiedzi Muska politycznie sytuują go blisko Donalda Trumpa i jego frakcji MAGA, przeciwnych pomocy wojskowej dla Ukrainy.