Sberbank, największy bank rosyjski, usiłuje przejąć większość rosyjskich aktywów szwajcarskiej spółki surowcowej Glencore w ramach rekompensaty za rzekome zadłużenie z tytułu niezapłaconych dostaw ropy naftowej.
Sberbank złożył do sądu dokumenty i pozew, w którym domaga się przejęcia udziałów Glencore na swoją korzyść. Według dokumentów ze strony internetowej sądu w Moskwie, chodzi o 114,8 mln euro odszkodowania za ropę, którą jego szwajcarska spółka miała sprzedać Glencore, ale nigdy nie otrzymała za to zapłaty.
Nie jest to pierwsza tego typu operacja – Rosjanie przejęli w tym roku aktywa i lokalne operacje takich firm, jak Danone i duńskiego Carlsberga. Większość w ramach albo wymuszonej sprzedaży, albo wręcz środków odwetowych za amerykańskie i europejskie szanse.
Obecnie dotknęło to nawet Glencore. Ten szwajcarski potężny holding wydobywczy i handlowy z przychodami rzędu 256 mld dolarów w 2022 roku uchodził za firmę mocno powiązaną z Rosją. Do tego stopnia, że jego były dyrektor naczelny został odznaczony przez Władimira Putina Orderem Przyjaźni w 2017 roku.
Tymczasem obecnie Sberbank PJSC stara się o udziały w rosyjskich aktywach Glencore oraz jego spółce zależnej zajmującej się handlem zbożem, Viterra, w ramach rekompensaty za rzekomy dług wynikający z dostaw ropy naftowej. Sam Sberbank, jego oddziały i przedstawicielstwa są obiektem sankcji nałożonych przez Unię Europejską i USA oraz wykluczony z sieci bankowej SWIFT, co uniemożliwia płatności na rzecz pożyczkodawcy od jego byłych partnerów biznesowych. Może to być przyczyna zadłużenia. Rosyjski bank złożył pozew w lipcu i początkowo domagał się zamrożenia aktywów przed wydaniem ostatecznej decyzji, zaś kiedy sąd odrzucił ten wniosek – po prostu zmodyfikował pozew tak, by chodziło o ich przekazanie.
Rosyjskie aktywa Glencore, które Sbierbank chciałby przejąć, obejmują 0,6% udziałów koncernu naftowego Rosnieft i oraz 10,6% akcji En+ Group International, spółki-matki rosyjskiego producenta aluminium United Co. Rusal International. Bank chciałby także uzyskać udziały w spółce handlującej zbożem, dawniej Viterra Rus, oraz w młynie w obwodzie rostowskim. Są to aktywa holenderskiej spółki Viterra, przejętej w czerwcu przez amerykańską firmę agro – Bunge – za 8,2 mld dolarów w akcjach i gotówce. Viterra jeszcze przed przejęciem odeszła z rynku rosyjskiego zaś Glencore zrobił odpis na aktywa rosyjskie w tym wspomniane akcje En+ i Rosnieft twierdząc, że „w obecnych warunkach nie ma realistycznego sposobu na wyjście z tych udziałów”. Holding oświadczył też, że nie będzie prowadził żadnych nowych interesów z Rosją.