Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2023 bez sensacji – nagrody otrzymały ekipy konstrukcyjne za sprzęt już od początku do nich typowany: bojowy wóz piechoty Borsuk i bezzałogowców Gladius. Podobnie z nagrodami Defender stanowiącymi wizytówkę MSPO – otrzymał je sprzęt, który szybko znajdzie zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP.
Prestiżowe nagrody prezydenta RP za sprzęt służący zwiększeniu bezpieczeństwa żołnierzy otrzymała ekipa konstruktorska z konsorcjum, które stworzyło najnowszy polski lekki bojowy wóz piechoty Borsuk. W skład konsorcjum wchodzą: lider Huta Stalowa Wola, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Sztuki Wojennej, Politechnika Warszawska, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych i spółka Rosomak.
Z kolei firma WB Electronics otrzymała nagrodę za bateryjny moduł bezzałogowców poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius, umieszczony na pojeździe rozpoznawczym Waran.
Nie inaczej było ze stanowiącymi symbol i swoistą wizytówkę MSPO, nagrodami Defender. Stały się one udziałem konstruktorów i wdrożeniowców sprzętu, który bardzo szybko może znaleźć się w siłach zbrojnych RP. I tak Defendery otrzymali:
– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia i spółka MSP InnTech za system amunicji krążącej Giez,
– konsorcjum w składzie: lider Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz firmy: Stekop, Auto Podlasie, AP Solutions i JPBC za autonomiczną zintegrowaną platformę rozpoznawczą AIRCON,
– Creotech Instruments za polską modułową platformę do projektowania i budowy satelitów Hypersat,
– Siltec za kontenerowe centrum taktyczne KCT,
– Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 za mobilny węzeł łączności MCC1 dla systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła,
– konsorcjum spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej w składzie: Zurad i Modular System za Mobilny Magazyn Broni. Ten sam magazyn otrzymał też wyróżnienie Dowódcy WOT,
– firma ARPOL Narzędzia Profesjonalne za stworzony dla wojskowych mechaników wózek z szufladami do przechowywania narzędzi i części zamiennych MMZW (mobilny modułowy zasobnik wymienny),
– konsorcjum w składzie: lider Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych Akademia Sztuki Wojennej i Wojskowe Zakłady Elektroniczne za system szkolenia poligonowego w warunkach walki elektronicznej SSPWE,
-konsorcjum w składzie: lider WAT Szybicki Sprzęt i Zabudowy Pojazdów Specjalistycznych Waldemar Szybicki, JSW Nowe Projekty i Vortex za prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej,
– spółka Jakusz z Kościerzyny za lekki, gazoszczelny pojemnik pirotechniczny Alexa.
Specjalne wyróżnienie ministra obrony dostało się konsorcjum PGZ-Narew w składzie: lider PGZ Jelcz, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, PCO, Mesko, Zakłady Mechaniczne Tarnów, HSW, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, PIT-Radwar, Zakłady Łączności Nr 1 oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej za system obrony powietrznej Mała Narew.
Z kolei Rada Programowa przyznała specjalne wyróżnienie The Whiskey Project Group za łódź dywersyjno-szturmową Whiskey, zaś Nagrodę Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej „Kopernik” otrzymała PIAP Space za rozwiązania technologiczne manipulatorów robotycznych do operacji na orbicie.
Nagrodę Główną Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za „Najlepszą prezentację – najlepsze stoisko” otrzymał Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego RSZ, zaś Wyróżnienie Dowódcy Operacyjnego RSZ trafiło do Politechniki Warszawskiej za system zbierania i rozpoznania sygnałów radiowych i radarowych Wideband Recorder. Nagrodę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej dotyczącą sprzętu i wyposażenia dla żołnierza lekkiej piechoty otrzymała spółka Rekord Hale Namiotowe za szybko rozkładany namiot wojsk specjalnych.
Następne nagrody sektorowe także trafiły do „pewniaków” w swoich kategoriach. I tak, w kategorii zabezpieczenie operacji nagroda trafiła do Centrum Szkolenia Logistyki za system szkolenia mechaników i elektromechaników pojazdów kołowych, w kategorii przetrwanie i ochrona wojska za makietę pozoracyjną samochodu ciężarowego Jelcz 442.32 nagrodę otrzymała spółka Lubawa, zaś w kategorii wsparcie dowodzenia nagrodzony został WAT za system wykrywania botów w sieci komputerowej BotTROP. Z kolei w kategorii wsparcie operacji za system odkażania materiałów wrażliwych DSSM otrzymała spółka Military Futuretech. Nagrody Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w kategorii innowacyjność i wykorzystanie nowych technologii dla bezpieczeństwa zdobyły spółka Advanced Protection Systems za system antydronowy SKYctrl oraz Hyundai Rotem Company za bezzałogowy pojazd lądowy Sherpa.
Centrum Szkolenia Logistyki, 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie i 1. RBLog w Wałczu otrzymały nagrody i wyróżnienia Inspektoratu Wsparcia SZ kolejno za stanowisko szkoleniowe dla mechaników samochodowych, wielofunkcyjny wózek transportowy i za projekt regeneracji elementów wykrywacza metali Minex 4600.
Nagrodę Specjalną Ministra Rozwoju i Technologii dla „Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia” przyznano spółce Mesko za amunicję, zaś nagrodę prezesa Targów Kielce otrzymała produkująca naczepy spółka Demarko.
Dokładne przyjrzenie się nagrodzonemu sprzętowi i wyposażeniu potwierdza jedno: mało jest prototypów, które niegdyś dominowały na MSPO. Kategoria ta była dość płynna, bo nawet nagrodzony prototyp rzadko bywał wdrażany i trafiał do produkcji. Obecnie jest inaczej. Dominuje sprzęt, nawet drobny, który niemal na pewno znajdzie zastosowanie w wojsku, aplikacje stanowiące uzupełnienie istniejących lub wdrażanych systemów uzbrojenia oraz nowe systemy, o których wiadomo już, że albo zaczęły proces „przyjmowania na stan” – jak dzieje się to w przypadku bwp Borsuk, lub za niedługo do wojska trafią, jak platforma Gladius. Jest to wyraźny sygnał jak wiele zmieniła wojna ukraińska – nowe rozwiązania nie stanowią już pewnych prac studyjnych nad uzbrojeniem, które zostanie być może wdrożone, być może zaś nie. To są rozwiązania czasem skromne, jak wózek z szufladami do przechowywania narzędzi i części zamiennych MMZW, ale ważne i przydatne. Tempo zmiany w Siłach zbrojnych uległo wyraźnemu przyspieszeniu.