ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
czwartek, 25 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Energa miała 133 mln zł straty netto, 276 mln zł zysku EBITDA...

Energa miała 133 mln zł straty netto, 276 mln zł zysku EBITDA w II kw. 2023 r.

Warszawa, 24.08.2023 (ISBnews) – Energa odnotowała 133 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2023 r. wobec 437 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka.

Zysk EBITDA sięgnął 276 mln zł wobec 941 mln zł zysku rok wcześniej.

„EBITDA Grupy w II kwartale 2023 roku wyniosła 276 mln zł w porównaniu do 941 mln zł w II kwartale 2022 roku. Największy spadek zanotowała Linia Biznesowa Dystrybucja z wynikiem EBITDA niższym o 606 mln zł, co wynika przede wszystkim z wysokiej różnicy pomiędzy ceną z kontraktu na straty sieciowe, względem ceny z rynku bilansującego, wg której dokonana została wycena szacunku niezafakturowanych strat sieciowych (wpływ negatywny w wysokości 491 mln zł)” – czytamy w raporcie kwartalnym.

„Ponadto wyższe r/r były koszty OPEX w związku ze wzrostem płacy minimalnej oraz inflacją. Również Linia Biznesowa Wytwarzanie wypracowała w II kwartale 2023 roku wynik EBITDA niższy o 82 mln zł w ujęciu r/r, co było w głównej mierze spowodowane niższymi przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej (głównie przez niższy wolumen produkcji energii) oraz wyższym kosztem zużycia kluczowych paliw do produkcji, spowodowanym głównie wyższym kosztem jednostkowym zakupu węgla. Z kolei Linia Biznesowa Sprzedaż wypracowała w II kwartale 2023 roku EBITDA wyższą o 49 mln zł w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku. Podobnie jak w ujęciu narastającym najistotniejszy wpływ na ten wzrost miały rozwiązanie części rezerwy na kontrakty rodzące obciążenia oraz opłata „exit fee” od Orlen Energia” – czytamy dalej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 5 214 mln zł w II kw. 2023 r. wobec 4 579 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2023 r. spółka miała 1 424 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1 039 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 11194 mln zł w porównaniu z 9517 mln zł rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 2 607 mln zł wobec 2 018 mln zł zysku w tym ujęciu rok wcześniej.

„Największy udział w EBITDA Grupy w I półroczu 2023 roku miała Linia Biznesowa Dystrybucja (61%), natomiast udział Linii Biznesowej Sprzedaż oraz Linii Biznesowej Wytwarzanie ukształtował się odpowiednio na poziomie 28% i 14%” – napisano także.

Spółka podała, że aktywa wytwórcze w Grupie Energa w I półroczu 2023 roku wyprodukowały 1,7 TWh energii elektrycznej wobec 2,3 TWh rok wcześniej, czyli o 25% mniej r/r. Tendencja spadkowa dotyczyła głównie elektrowni w Ostrołęce oraz elektrowni wiatrowych. Wzrost produkcji odnotowały elektrownie wodne oraz PV. W I półroczu 2023 roku 44% wytworzonej przez Grupę energii elektrycznej brutto pochodziło z węgla kamiennego, 37% z wody, 15% z wiatru, 3% z biomasy oraz 2% z elektrowni fotowoltaicznych.

W I półroczu 2023 roku Grupa wyprodukowała 1 906 TJ energii cieplnej, o 5% mniej r/r, na co wpływ miała m.in. temperatura powietrza kształtująca zapotrzebowanie na ciepło u odbiorców Grupy na rynkach lokalnych w miastach Ostrołęka, Elbląg i Kalisz, podano.

W raporcie podano też, że w I półroczu 2023 roku wytwórcy Grupy zużyli o 301 tys. ton mniej węgla kamiennego oraz o 11 tys. ton więcej biomasy w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku, a niższe zużycie węgla wynikało z mniejszej produkcji energii elektrycznej, głównie przez elektrownię w Ostrołęce, natomiast wyższe zużycie biomasy było zależne od dostępności surowca dla bloku kogeneracyjnego w Elblągu, jak również dyspozycyjności samego obiektu. Jednocześnie odnotowano wyższe koszty jednostkowe zakupu węgla oraz biomasy.

Nakłady inwestycyjne w Grupie Energa wyniosły 1 731 mln zł w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2023 roku i były o 796 mln zł, tj. 85% wyższe r/r. Inwestycje Linii Biznesowej Dystrybucja stanowiły 54% wszystkich nakładów poniesionych przez Grupę i wyniosły 935 mln zł.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2023 r. wyniósł 170 mln zł wobec 12 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

(ISBnews)