Pfizer: Sprzedaż leków na COVID-19 poniżej oczekiwań, może być cięcie kosztów

Pfizer uruchomi program cięcia kosztów, jeśli popyt na jego szczepionki i leki podawane przy COVID-19 będzie jesienią nadal poniżej prognozowanych. Obecnie bowiem kwartalna sprzedaż szczepionek i leków nie osiągnęła pułapu założonego przez analityków z Wall Street.

Firma stwierdziła, że w 2023 roku spodziewa się niższej sprzedaży leków i szczepionek na COVID-19, odnosząc to do silnego popytu w szczycie pandemii przed potencjalnym powrotem do wzrostu w 2024 r.

„Istnieje większy poziom niepewności co do prognoz popytu na nasze produkty COVID-19 niż w przypadku reszty działalności” – powiedział dyrektor generalny koncernu Albert Bourla.

Sprzedaż Comirnaty spadła o 83% do 1,49 mld dolarów w II kw., a przychody z leczenia przeciwwirusowego Paxlovid spadły o 98% do 143 mln dolarów. W porównaniu do prognoz analityków wynoszących 1,4 mld dolarów w przypadku szczepionki i 1,08 mld dolarów w przypadku Paxlovid jest to poziom bardzo niski – zauważyły media ekonomiczne, jak „Financial Times”, dodając, że mimo tego firma utrzymała swoją prognozę rocznych przychodów z leków na COVID na poziomie około 21,5 mld dolarów.

Pfizer obniżył jednak górną granicę swoich rocznych prognoz przychodów o 1 mld dolarów do 70 mld dolarów, zachowując dolną granicę na poziomie 67 mld dolarów. Pozostawił zakres prognozy zysku na niezmienionym poziomie od 3,25 do 3,45 dolarów za akcję. Według danych Refinitiv całkowite przychody za II kw. 2023 r. spadły o 54% do 12,73 mld dolarów w porównaniu z szacunkami analityków na poziomie 13,27 mld dolarów. Pfizer odnotował zysk w wysokości 67 centów na akcję, podczas gdy analitycy oczekiwali 57 centów.

Koncern przygotowuje się jednak na spadek przychodów w nadchodzących latach ponieważ niektóre z jego najlepiej sprzedających się leków wkrótce staną w obliczu konkurencji ze strony tańszych leków generycznych. Próbą odpowiedzi są wielomiliardowe przejęcia. Mowa głównie o wartym 43 mld dolarów przejęciu producenta leków terapii przeciwnowotworowych Seagen oraz wzrostowi wydatków na badania i rozwój.