Łosoś w rożnikowym opakowaniu

Dbałość o klimat i ekosystem, a także redukcja negatywnych na nie wpływów są coraz ważniejszym aspektem w przemyśle. Dlatego Kaufland robi rewolucję w zakresie surowców używanych do produkcji opakowań – w opakowaniach łososia K-Bio zastosowano papier, który pozyskano z włókien rożnika.

Środowisko i dbałość o nie jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju. Od firm wymaga się bardziej świadomego rozwoju i eksploatacji wykorzystywanych surowców. Przedsiębiorstwa decydują się na wprowadzanie różnych zmian, m.in. w zakresie tematu opakowań i ich produkcji.

W ramach strategii Grupy Schwarz REset Plastic Kaufland ogranicza zużycie tworzyw sztucznych w opakowaniach produktów marek własnych oraz zwiększa możliwości ich recyklingu. W sieci zrezygnowano z plastikowych wieczek w napojach marki K-to go, zastąpiono plastikowe opakowanie patyczków higienicznych bevola w 100% materiałem z papieru, a także wyeliminowano kolor czarny w środkach do udrażniania rur oraz środkach piorących marki K-Classic, ponieważ utrudnia on mechaniczną segregację odpadów oraz recykling. Sieć wykorzystuje także surowce wtórne, a przykładem jest butelka oleju silnikowego MyProject, która została wykonana w całości z recyklatu.

Podejmowane są kolejne kroki w poszukiwaniu i wykorzystywaniu materiałów zastępczych, dlatego Kaufland wszedł we współpracę z drugą spółką Grupy Schwarz – PreZero, która zajmuje się gospodarką odpadami oraz należącą do PreZero marką OutNature, która to w procesie biotermicznym wykorzystała włókna rożnika jako nową podstawę opakowań.

Rożnik to roślina, która potrafi osiągać wysokość do 2-3,5 m. Jest łatwa w uprawie, a także odporna na ewentualne zalania. Włókna rośliny można wykorzystać jako podstawowy składnik do materiałów odnawialnych. Rośnie znacznie szybciej niż drzewa i szybko się regeneruje. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji czy sztucznych nawozów. Zastosowanie jej w przemyśle mogłoby znacznie wpłynąć na oszczędność miazgi drzewnej, co za tym idzie na ochronę populacji drzew. A rezygnacja ze sztucznych nawozów pozytywnie wpłynie na zachowanie żyznej warstwy próchniczej.

Roślina produkuje dużą ilość biomasy, co może posłużyć do wytworzenia biogazu i energii bez dodatkowej produkcji CO2. Przy samym procesie pozyskania włókien nie wykorzystuje się substancji chemicznych. Warte podkreślenia jest to, że papier z włókien rożnika jest w 100% przeznaczony do recyclingu.

Łososie K-Bio z ekologicznej hodowli w nowym, bardziej przyjaznym opakowaniu są dostępne w sklepach Kauflandu w całej Polsce.