Szykuje się dobry rok dla Johnson&Johnson

Johnson&Johnson prognozuje roczny zysk w 2023 rok powyżej oczekiwań analityków z Wall Street. Powodem jest wzrastający popyt na leki przeciwnowotworowe oraz na urządzenia medyczne.

Analitycy firmy obserwują wzrost popytu na urządzenia medyczne w związku ze zwiększeniem się liczy zabiegów chirurgicznych, takich jak endoprotezowanie stawu biodrowego i kolanowego. Dyrektor finansowy Joseph Wolk powiedział, że firma czuje się na tyle pewnie, aby podnieść swoje całoroczne prognozy ze względu na wzrost na wszystkich rynkach, na których działa.

„Przekroczyliśmy oczekiwania dotyczące estymacji, które podaliśmy w styczniu na cały rok, ale działaliśmy z odpowiedzialną ostrożnością. Teraz widać siłę na całym rynku wszędzie tam, gdzie wchodzi portfolio naszych produktów” – powiedział Wolk w wywiadzie. Jak dodał, na szczęście w ostatnim kwartale inflacja pozostała mniej więcej na tym samym poziomie.

J&J bardzo postawił na swoje najnowsze leki przeciwnowotworowe jednocześnie starając się zwiększyć wzrost działalności biznesowej związanej z urządzeniami medycznymi. Akurat ten sektor mocno dotknęła pandemia. Koncern stwierdził, iż sprzedaż urządzeń medycznych spadła z powodu opóźnionych operacji i niedoborów personelu szpitalnego podczas pandemii, ale teraz oczekuje, że liczba procedur i poziom personelu będą „stabilne” przez resztę roku.

Przed firmą stoi także wyzwanie jakim jest spowolnienie sprzedaży blockbustera – jednego z kluczowych leków na reumatoidalne zapalenie stawów Stelara, dla którego ochrona patentowa wygasa i grozi jej konkurencja poczynając od 2025 roku.

Wolk powiedział agencji Reuters, że ugoda patentowa J&J z Amgen dotycząca Stelary, która opóźniła konkurencję w tworzeniu leku biopodobnego do 2025 roku ułatwi też cel biznesowy, jakim jest osiągnięcie do 2025 roku wartości sprzedaży farmaceutyków na poziomie 57 mld dolarów. Firma spodziewa się większego wzrostu sprzedaży w sektorze farmaceutycznym w drugiej połowie 2023 roku.

Blockbusterami są Darzalex, lek na szpiczaka mnogiego, którego kwartalna sprzedaż wyniosła 2,43 mld dolarów, zgodnie z danymi Refinitiv oraz Stelara ze sprzedażą kwartalną rzędu 2,8 mld dolarów.

Sprzedaż działu urządzeń medycznych firmy w drugim kwartale obecnego roku wyniosła 7,79 mld dolarów, przekraczając szacunki analityków z Wall Street na poziomie 7,55 mld dolarów.

Według oświadczeń J&J, firma oczekuje skorygowanego zysku w 2023 r. w wysokości od 10,70 do 10,80 dolara na akcję, powyżej szacunków analityków wynoszących 10,65 dolara na akcję i wcześniejszej prognozy na poziomie 10,60–10,70 dolara na akcję.

Producent leków odnotował również lepsze niż oczekiwano zyski w drugim kwartale w wysokości 2,80 dolara na akcję, przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 2,62 dolara.

J&J’s powiedział, że planuje „wydzielić” udziały, które obecnie posiada w swojej jednostce zajmującej się zdrowiem konsumentów, Kenvue, poprzez ofertę wymiany w ramach planu separacji. Według Refinitiv firma posiada obecnie około 90% udziałów w Kenvue. Jest prawdopodobne, że oznaczać to będzie powstanie w niedługim czasie osobnej spółki zależnej.