Siemens FS: 44% firm z branży budowlanej planuje w ciągu roku inwestować w zakup maszyn

Warszawa, 19.07.2023 (ISBnews) – W zakup maszyn i urządzeń chce w ciągu najbliższego roku inwestować 44% firm działających w branży budowlanej, wynika z badania pt. “Inwestycje w branży budowlanej” zrealizowanego na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. 60% przedsiębiorstw z branży, finansując zakup sprzętu budowlanego, korzysta ze środków własnych, a 55% wybiera również leasing.

Takie inwestycje chce realizować 60% dużych i średnich firm z branży – zatrudniających odpowiednio powyżej 250 i między 50 a 250 osób. Podobne plany ma również 33% małych przedsiębiorstw, których zespół liczy od 10 do 49 pracowników, podano.

“Przedsiębiorcy z branży budowlanej w pewnym stopniu poradzili sobie z wyzwaniami, jakie spowodowała pandemia oraz sytuacja geopolityczna. Wykonawców robót budowlanych dotknęło spowolnienie gospodarcze, jednak dostawcy maszyn i urządzeń dla tej branży notowali bardzo wysokie wyniki sprzedaży. Oznacza to, że wyzwania ostatnich kilku lat nie wpłynęły znacząco na zamrożenie inwestycji w sprzęty budowlane. Wyniki naszego badania potwierdzają, że tak będzie również w najbliższej przyszłości. Mniejsza gotowość do zakupu sprzętu przez małe firmy wynika prawdopodobnie także z sytuacji, że liczba ich zleceń zależy w dużej mierze od liczby projektów realizowanych przez wiodących wykonawców, dla których małe przedsiębiorstwa są często podwykonawcami. Obserwujemy również, że mniejsze firmy coraz częściej kupują niewielki sprzęt za gotówkę, co może powodować, że nie postrzegają takich zakupów jako inwestycji” – powiedział head of industry sales w Siemens Financial Services w Polsce Łukasz Puławski, cytowany w komunikacie.

Przedsiębiorcy z branży budowlanej najczęściej finansują inwestycje w sprzęt, sięgając po środki własne (61%) oraz leasing (55%). Ekspert Siemens Financial Services w Polsce podkreśla, że jeszcze kilkanaście miesięcy temu sytuacja była odwrotna. Większe zainteresowanie leasingiem w latach ubiegłych potwierdzają dane Związku Polskiego Leasingu. Wartość leasingowanych sprzętów budowlanych w całym 2021 roku była wyższa o +32% r/r, a w 2022 niższa o -16% r/r. Według najnowszych danych ZPL w I kw. 2023 r. wartość sprzętów budowlanych w leasingu była niższa o -10% w porównaniu do I kw. 2022 roku, wskazano także.

Badanie z przedstawicielami 100 małych, średnich i dużych firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research między 8 a 12 maja 2023 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży budowlanej – firmy, które inwestują w maszyny i urządzania, wykonawcy robót budowlanych – z całej Polski, zatrudniające ponad 10 osób. Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).

(ISBnews)