Opatrunki rybne do leczenia ran

Jedna z największych firm na rynku opatrunków i materiałów medycznych – duński Coloplast – kupuje za 1,3 mld dolarów islandzką firmę Kerecis. Firma ta wdrożyła innowacyjny sposób biologicznego leczenia ran wykorzystujący skóry rybie.

Firma Kerecis opracowała i opatentowała platformę technologiczną opartą na nienaruszonej skórze ryb z dorsza atlantyckiego pochodzącego z odłowów. Jest ona stosowana w leczeniu oparzeń i innych złożonych ostrych i przewlekłych ran, w tym ran cukrzycowych, żylnych, urazowych i chirurgicznych.

Colopast poinformował, że sfinansuje transakcję poprzez pozyskanie kapitału zewnętrznego. W odpowiedzi na tę wiadomość jego akcje spadły o blisko 5%.

„Kerecis stanowi atrakcyjną okazję do strategicznego wzmocnienia obecności Coloplast na rynku zaawansowanego leczenia ran poprzez wejście do szybko rozwijającego się, skoncentrowanego na USA segmentu leków biologicznych” – podała duńska firma w oświadczeniu o przejęciu.

Coloplast powiedział, że spodziewa się, iż przejęcie będzie w niewielkim stopniu zmniejszać zyski w krótkim okresie, ale spowoduje ich wzrost w latach 2026-2027. W wyniku transakcji Coloplast podniósł długoterminowe prognozy wzrostu organicznego do z 7-9% do 8-10% za okres do 2028 r.