Inwestycje w światłowód za 5 mld zł

Największy hurtowy operator sieciowy w Polsce, Polski Światłowód Otwarty PSO, uruchamia wielki program inwestycji w sieć światłowodową. Będą one miały wartość 5,125 mld zł.

PSO jest spółką private equity InfraVia Capital Partners oraz Grupy Play. Powołano ją w 2022 roku, by przejęła sieć HPC pozostałą po UPC Polska kupionym za 7 mld zł przez Play. Udziałowcy mają po 50% udziałów. InfraCapital zakupił swoje za 1,77 mld zł.

Środki na sfinansowanie inwestycji mają pochodzić z kredytów pozyskanych z banków komercyjnych oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Inwestycje te to proces rozbudowy i modernizacji przejętej sieci UPC. Będzie ona dostosowana do „szybkiego” standardu FTTH i rozbudowywana, tak by objąć swoim zasięgiem 6 mln gospodarstw domowych. Będzie to duży skok z obecnych 3,7 mln gospodarstw domowych w zasięgu sieci. Oznacza to wybudowanie 2 mln nowych linii i udostępnienie wszystkim przyłączonym usług internetowych  FTTH o prędkości do 5 Gbit/s. Kredytowanie ustalone jest na 7 lat i tyle prawdopodobnie potrwa proces inwestycyjny.