Telus: Dopłaty do sprzedaży zbóż będą obowiązywać do połowy lipca

Warszawa, 30.06.2023 (ISBnews) – Okres, w którym będą obowiązywać dopłaty do sprzedaży zbóż zostanie przedłużony do połowy lipca, zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Obecna regulacja obowiązuje do końca czerwca. Dotychczas skupiono od rolników ok. 70% zbóż.

“Podjęliśmy decyzję z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że również ci, którzy sprzedadzą zboże nie do 30 czerwca – jak było do tej pory – tylko do 15 lipca [otrzymają dopłatę]” – powiedział Telus podczas konferencji prasowej.

Zapowiedział, że projektem regulacji w tym zakresie rząd ma się zająć na swoim kolejnym posiedzeniu.

“Wniosek ode mnie jest przygotowany i będziemy w tym kierunku szli, żeby ten termin przedłużyć” – podkreślił minister.

W połowie maja rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z ustanowieniem środka wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych dla sektorów zbóż oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Przepisy dotyczyły udzielenia producentom rolnym wsparcia do sprzedaży żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, a także gryki. Zgodnie z tymi przepisami, dopłaty do sprzedaży zbóż obowiązują do 30 czerwca br.  

(ISBnews)