Diebold Nixdorf złożył wniosek o upadłość

Producent bankomatów Diebold Nixdorf złożył w sądzie w Teksasie wniosek o upadłość z Chapter 11. Jednocześnie firma stwierdziła, iż osiągnęła już porozumienie w sprawie zmniejszenia całkowitego zadłużenia własnego o 2,1 mld dolarów.

Firma z siedzibą w Ohio ogłosiła upadłość mając 2,7 mld dolarów zadłużenia, ale jej pożyczkodawcy zgodzili się na udzielenie 517 mln dolarów dalszych kredytów na sfinansowanie procesu oddłużenia zgodnie z dokumentami sądowymi złożonymi w sądzie upadłościowym w Houston. Te kredyty to część szerszej umowy o redukcji zadłużenia, która powinna umożliwić Diebold Nixdorf wyjście ze stanu technicznego bankructwa już w III kw. 2023 r.

Obecnie producent bankomatów ma fundusze płynne wartości 140 mln dolarów, ale musi zapłacić 668 mln dolarów partnerom handlowym, resellerom i pożyczkodawcom w ciągu najbliższych 6 tygodni.

Diebold Nixdorf ma wielkie problemy finansowe odkąd jako dobrze prosperująca spółka Diebold przejął w 2016 roku niemiecką spółkę Wincor Nixdorf za 1,8 mld dolarów. Cena była wysoka. Zaciągnięto znaczne kredyty, ale nowa firma zamiast oczekiwać wzrostu sprzedaży, stanęła w obliczu jej spadku lub braku efektu synergii praktycznie na wszystkich rynkach. Bankomaty i automaty kasowe przestały się sprzedawać mimo sporych wydatków na ich rozwój. Nie pomogła restrukturyzacja, zmniejszenie powierzchni biurowej, ujednolicenie oferty bankomatów i renegocjacja zadłużenia w marcu 2022 r.

Diebold Nixdorf sprzedaje bankomaty i systemy punktów sprzedaży w ponad 100 krajach. Na krótko przed ogłoszeniem ochrony przez upadłością z Chapter 11 akcje firmy były sprzedawane na nowojorskiej giełdzie po cenie 1,25 dolara.