Na czele Banku Światowego stanie były szef Mastercard

Ajay Banga

Ajay Banga, były prezes zarządu i dyrektor generalny Mastercard, zostanie najprawdopodobniej nowym dyrektorem generalnym Banku Światowego.

Informację na ten temat podała sekretarz skarbu USA Janet Yellen. W dokumencie dla podkomisji State, Foreign Operations, and Related Programs znajdującej się w Komisji ds. Środków Izby Reprezentantów Yellen stwierdziła, że Banga będzie wspomagał rozwój Banku Światowego, który pod jego kierownictwem „lepiej sprosta nowym wyzwaniom”.

„Ta ewolucja pomoże Bankowi zrealizować jego kluczowe cele w zakresie zmniejszania ubóstwa i rozwoju” – stwierdziła Yellen w infomacji dla kongresmanów.

Niesposób nie dostrzec w tym aluzji do byłego już prezesa Banku Światowego Davida Malpassa, który został nominowany na to stanowisko przez byłego prezydenta Donalda Trumpa. Malpass, który zasłynął głównie klimatycznym denializmem i był oskarżany o związki z sektorem paliwowo-energetycznym oraz pasywność, ustąpił w końcu na własną prośbę w lutym br.

Aajay Banga, 63-letni Amerykanin wywodzący się z mniejszości sikhijskiej zakończył niedawno trzytygodniowe „tourne zapoznawcze”, jak napisała agencja AFP. W jego trakcie spotkał się z przywódcami rządów, opozycji, grupami społeczeństwa obywatelskiego i biznesem w krajach zaciągających pożyczki oraz dokonujących wpłat do Banku Światowego. Prezydent Joe Biden wysunął urodzonego w Indiach Bangę, obywatela USA, na stanowisko dyrektora generalnego World Banku w końcu lutego br.

Według informacji agencji Reuters i Bloomberga, zdobył on poparcie wystarczającej liczby rządów państw, aby praktycznie zapewnić sobie zatwierdzenie jako prezes Banku Światowego m.in. Indii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Bangladeszu, Kolumbii, Egiptu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kenii, Arabii Saudyjskiej i Korei Południowej.

Do 29 marca można było zgłaszać nominacje także z innych krajów, ale kontrkandydatów nie było, zaś od powstania pod koniec II wojny światowej Bank Światowy jest kierowany przez Amerykanina, podczas gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest kierowany przez Europejczyka. Zarząd Banku Światowego stwierdził, że ma nadzieję wybrać nowego dyrektora generalnego na początku maja br.