Kotecki z RPP: Niewielka podwyżka stóp pokazałaby, że martwimy się o tempo dezinflacji

Warszawa, 29.03.2023 (ISBnews) – Nawet niewielka podwyżka byłaby potwierdzeniem, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie został zakończony i że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obawia się, iż oczekiwany spadek inflacji zbyt wolny, uważa członek RPP Ludwik Kotecki.

“Na szczęście wycofano się z mówienia, że możliwe są obniżki w 2023 r., ale to za mało – moim zdaniem nadal należałoby pokazywać, że martwimy się, że proces dezinflacji jest zbyt wolny. Nawet niewielka podwyżka byłaby potwierdzeniem, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej nie został zakończony. Że nadal niepokoimy się, że wzrost cen jest zbyt duży, a oczekiwany spadek inflacji zbyt wolny” – powiedział Kotecki w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Przypomniał, że w lutym głosował za podwyżką o kolejne 25 pkt bazowych, choć wcześniej głosował za większą.

Zapytany, kiedy powie, że problem z inflacją zaczyna się zmniejszać, odpowiedział: “Gdy zobaczę faktyczną dezinflację potwierdzoną kilkoma miarami, a efekty bazowe nie będą głównym elementem zmian wskaźników”.

“Te miary to miesięczne wskaźniki inflacji CPI, druga to oczywiście inflacja bazowa, przede wszystkim wskaźnik nieuwzględniający zmian cen żywności i energii, która w lutym wzrosła więcej niż inflacja ogółem. Trzeci to tzw. momentum inflacji […] To wskaźnik biorący pod uwagę trzy, cztery miesiące, eliminujący wahania przypadkowe i sezonowe. Pozwala on lepiej ocenić, czy widać wyraźny spadek, czyli trwałą dezinflację” – wyjaśnił członek Rady.

Kotecki wskazał także, że oczekuje, iż roczna inflacja w marcu będzie w granicach 15-16% (wobec 18,4% r/r w lutym).

Inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej – 11,9% w 2023 r., 5,7% w 2024 r. i 3,5% w 2025 r. (wobec odpowiednio: 13,1%, 5,9% i 3,5% dla tych lat w projekcji listopadowej), podał Narodowy Bank Polski (NBP). Inflacja CPI dopiero pod koniec horyzontu projekcji (obejmującego lata 2023-2025) powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc.

W 2023 r. inflacja konsumencka wyniesie – według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej – 17,2% r/r w I kw., 12,8% w II kw., 10% w III kw. i 7,6% w IV kw.

W 2024 r. będzie to odpowiednio – w kolejnych kwartałach: 6,6%, 6%, 5,4% i 4,8%, zaś w 2025 r.: 4%, 3,7%, 3,4% i 3,1%.

(ISBnews)