Dwa polsko-brytyjskie osiedla dla uchodźców na Ukrainie

Uroczyste otwarcie osiedla dla uchodźców na Ukrainie

700 Ukraińców, których domy zostały całkowicie zniszczone wskutek wojny znajdzie schronienie w tymczasowych wioskach zbudowanych przez partnerstwo brytyjsko-polskie na Ukrainie. Jest to część większego polsko-brytyjskiego programu pomocowego wartości 10 mln funtów.

Obie wioski powstały w okolicach Lwowa w Ukrainie Zachodniej i w Połtawie na wschodzie kraju. Obecnie zostały zasiedlone i otwarto je w trakcie oficjalnej ceremonii z udziałem przedstawicieli władz ukraińskich oraz ambasadorów Polski i Wielkiej Brytanii na Ukrainie, Bartosza Cichockiego i Melindy Simmons. Obie wioski złożone są z obiektów kontenerowych z zapewnieniem dostępu do mediów i energii. Jest to część polsko-brytyjskiego projektu partnerstwa wspierającego Ukrainę finansowanego przez Brytyjczyków kwotą 10 mln funtów, realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej. Projekt ten stanowi rozwinięcie dotychczasowego polskiego programu budowy i remontów obiektów mieszkalnych w Ukrainie, w ramach którego zapewniono już dach nad głową dla dziesiątek tysięcy ludzi.

„Putin od roku atakuje bez przerwy obiekty mieszkalne i infrastrukturę cywilną a ludność Ukrainy płaci za to wysoką cenę. To nowe polsko-brytyjskie partnerstwo pomoże zapewnić oświetlenie, ogrzewanie i dach nad głową najbardziej potrzebującym. Jako społeczność międzynarodowa jesteśmy zdecydowani wspierać naród ukraiński aż do zwycięstwa i osiągnięcia sprawiedliwego pokoju na zasadach określonych przez Ukrainę” – zauważył odnosząc się do ceremonii otwarcia brytyjski sekretarz stanu do spraw zagranicznych James Cleverly.

„Polska zaczęła pomagać Ukrainie jako pierwsza już we wczesnych godzinach porannych 24 lutego. Niewiele później z pomocą ruszyła Wielka Brytania. Dziś współpracujemy, aby pomóc Ukrainie i ukraińskiej ludności. (…) Dziś stajemy ramię w ramię ze Zjednoczonym Królestwem, zapewniając dach nad głową, ogrzewanie, a przede wszystkim niosąc nadzieję wewnętrznie przesiedlonym Ukraińcom na zachodzie i na środkowym wschodzie kraju. Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie była drugim aktem barbarzyńskiej tragedii „ruskiego miru”. Pierwszy akt rozpoczął się niemal dekadę temu aneksją Krymu przez Rosję. Aktem trzecim i zarazem ostatnim, który napiszą Ukraińcy, będzie zakończenie działań wojennych i nastanie pokoju” – stwierdził minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau.

„Pragnę podziękować naszym międzynarodowym partnerom za wsparcie i pomoc. Wspólnie zdołaliśmy zrealizować ten projekt na wysokim poziomie, tworząc wygodne miejsca zakwaterowania dla przesiedlonych Ukraińców, którzy potrzebują nowego i bezpiecznego domu w krótkim czasie. Dzięki Waszemu wsparciu setki osób mają szansę na nowe życie po tym, jak Rosja odebrała im dotychczasowe” – powiedział Mer Lwowa Andrij Sadowy.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez ISBiznes.pl wynika, że budową podobnych osiedli zainteresowani są także pomagający Ukrainie Amerykanie, Niemcy i Francuzi, co i tak nie zaspokoi potrzeb lokalowych, które są po prostu gigantyczne.

Do obecnej chwili same przesiedlenia wewnętrzne na terenie Ukrainy objęły ponad 6 mln osób, które wskutek rosyjskiej inwazji straciły swoje domy i środki do życia, często już na początku walk w lutym i marcu 2022 r., a więc w czasie zimy. Ponad 8 mln Ukraińców zostało zarejestrowanych w całej Europie jako uchodźcy, co stanowi największą falę migracyjną na kontynencie od czasów II Wojny Światowej.

Polska stałą się pierwszym krajem w ich peregrynacjach – według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 12 marca 2023 roku granicę polsko-ukraińską przekroczyło 10,4 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Obecnie w Polsce przebywa około 1,550 mln obywateli Ukrainy w warunkach pobytu stałego, przy czym 977 tys. podjęło stałą pracę. Nieco mniej Ukraińców znajduje się w Niemczech – 1,058 mln, z czego zatrudnionych jest na stałe około 66%. W Wielkiej Brytanii znalazło schronienie 118 tys. Ukraińców.

Łącznie uznaje się, że na Ukrainie pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 17,6 mln osób. Z czego 10 mln osób rosyjski stały ostrzał infrastruktury energetycznej pozbawia dostępu do prądu okresowo bądź na dłuższy czas.

Polska i Wlk. Brytania w ramach partnerstwa wspomagają uchodźców na terenie Ukrainy. Jak poinformowali brytyjski sekretarz stanu do spraw zagranicznych James Cleverly oraz minister spraw zagranicznych RP, Zbigniew Rau, za pośrednictwem szkół, szpitali i domów kultury na obszary odzyskane i przyfrontowe, w tym w Charkowie, Doniecku, Zaporożu, Mikołajowie, Odessie i Chersoniu, dostarczone zostaną agregaty prądotwórcze o wartości 2,6 mln funtów, co może zaopatrzyć w energię 450 tysięcy osób. Wspólnie z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem udzielono także ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji wsparcia finansowego w wysokości łącznej 2,5 mln funtów.