Warszawa, 27.03.2023 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Węgiel odpowiadający obecnie za 77% produkcji energii w Polsce w 2040 roku miałby 8% udziału w rynku wg projektu PEP 2040, który może zostać przyjęty 4 kwietnia
–Działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji przedstawi dziś rekomendację odnośnie do zakazu korzystania z TikToka na urządzeniach urzędników państwowych
–Przy rosnących cenach marki sklepowe wypychają z półek polskie marki producenckie; na te pierwsze w 2022 r. przypadała niemal połowa sprzedaży wędlin
–Prawie 90% Polaków pracujących w biurach deklaruje otwartość na oferty pracy, a co drugi aktywnie szuka nowego zajęcia
Parkiet
–Złoto zyskało od początku roku blisko 10%, a od dołka z jesieni 2022 r. – prawie 23%
–Prezes MLP Group: Zbudowaliśmy masę, generujemy dużo wolnej gotówki, dlatego będę rekomendować radzie nadzorczej, by spółka przyjęła politykę dywidendową i od 2025 r. dzieliła się zyskami
–Udział transakcji dokonywanych przez internet w obrotach inwestorów indywidualnych
wyniósł w II połowie 2022 r. 68% – to najsłabszy wynik od ośmiu lat
Dziennik Gazeta Prawna
–Na przestrzeni czterech lat wzrosła liczba deklaracji składanych przez osoby o rocznych dochodach przekraczających 1 mln zł
–Spółki z branży paliwowej, budowlanej, sprzedające artykuły konsumentom, a także niektóre banki, wypracowały w 2022 r. najlepsze w historii lub bliskie historycznym rekordom wyniki finansowe
Puls Biznesu
–Polska staje się europejskim zapleczem produkcyjnym komponentów do aut elektrycznych
ISBnews
–Moody’s nie zaktualizował ratingu suwerennego Polski
–Indeks WIG20 spadł o 2,09% na zamknięciu w piątek
-KNF zezwoliła na wycofanie akcji Grupy Żywiec z GPW z dniem 6 kwietnia br.
–Boryszew dokona odpisów na 52,7 mln zł w ciężar 2022 r. w związku ze spółką w Rosji
–Unibep ma kontrakt na rozbudowę zakładu Umicore Poland za 61,2 mln zł netto
–Na świadczenie wspierające trafi 3,57 mld zł w 2024, łącznie 52,1 mld zł w 10 lat wg OSR
–Dino Polska chce przyciągać wrażliwych cenowo klientów zmianami asortymentu i promocjami
–ING Bank Śląski przyjmuje wnioski o kredyty technologiczne w ramach umowy z BGK
–Robert Pietryszyn został nowym przewodniczącym rady nadzorczej PKO BP
–MFW: Do dekarbonizacji w Polsce środki z UE niewystarczające, do rozważenia podatek od CO2
–MFW: RPP powinna jasno sygnalizować, że za wcześnie na dyskusję o obniżkach stóp proc.
–MFW: Banki powinny zawierać ugody z frankowiczami, bez przedłużania wakacji kredytowych
–Erbud podpisał umowę z Linde na roboty budowlane o wartości 12,6 mln euro netto
–Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, zwiększającą wymiar urlopu rodzicielskiego
–Ryvu chciałoby maksymalnie wydłużyć czas do kolejnej emisji akcji
–MFW: Deficyt sektora 'general government’ wzrośnie do 4,5% PKB w 2023 r.
–MFW: NBP powinien być gotowy do podwyższania stóp proc. w razie konieczności
–MFW: Inflacja spadnie do 7,2% na koniec 2023 r., sięgnie 3,6% na koniec 2025 r.
–Marvipol spodziewa się 400-500 mln zł przychodów ze sprzedaży mieszkań w 2023 r.
–Marvipol zakłada sprzedaż co najmniej jednego projektu magazynowego w 2023 r.
–Jean-Charles Aranda zrezygnował z funkcji członka zarządu BNP Paribas Bank Polska
–Projekt dot. corocznego wypłacania 14. emerytury trafił do wykazu prac RM
–BM Reflex: Obniżki cen detalicznych diesla, benzyny i LPG będą prawdopodobnie kontynuowane
–Rząd planuje rozbudowę infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu za 10,3 mld zł
–Gaz-System po raz trzeci realizuje program patronacki 'Szkoła z Energią’
–FRRF/CRIF: Rynek płatności odroczonych spadł o 10,2% m/m do 214,7 mln zł w styczniu
–Rząd planuje wprowadzić dopłaty do przewozu pszenicy i kukurydzy do portów
–PEX PharmaSequence: Rynek apteczny wzrósł o 11,2% r/r do 3,87 mld zł w lutym
–ARiMR: Wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło dotychczas 28 tys. rolników
–Kredobank z grupy PKO BP rozbuduje elektroniczne kanały obsługi klientów
–ZUS: Bon turystyczny aktywowało ok. 90% uprawnionych
–Prezes Ekoenergetyki: Rozpoczęcie produkcji w USA planujemy jeszcze w 2023 r. – wywiad
–Prezes Ekoenergetyki: Założymy spółki w większości krajów UE do końca 2025 roku – wywiad
–Atal: Cel minimum na br.: Ponad 2000 sprzedanych lokali, mocno liczymy na program rządowy
–Ciech: Wykorzystanie mocy warzelni soli w Stassfurcie wynosi ok. 60%
–Capex Grupy Ciech wyniesie 400-600 mln zł w 2023 r.
–Ciech ma ambicję utrzymania w tym roku wyników na poziomie zbliżonym do 2022 r.
–Atal zamierza wypłacić dywidendę za 2022 rok, rekomendacja będzie w ciągu miesiąca
–Rząd chce, by przedstawiciele ok. 40 zawodów otrzymywali wizę o pracę poza kolejnością
–Wskaźnik PMI dla usług strefy euro wzrósł do 55,6 pkt w III wg wstępnych danych
–Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 47,1 pkt w III wg wstępnych danych
–Wskaźnik PMI dla sektora usług Niemiec wzrósł do 53,9 pkt w marcu wg wst. danych
–ZUS przekazał do OFE 264,06 mln zł
–Wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec spadł do 44,4 pkt w marcu wg wstępnych danych
–JSW stara się o 1,65 mld zł nowatorskiego finansowania połączonego ze wskaźnikami ESG
–Spółka Erbudu podpisała umowę na realizację inwestycji w Niemczech wartości 16,4 mln euro
–Tauron i konsorcjum Rafako nie zawarły ugody, przedłużono gwarancje na blok w Jaworznie
–Rawlplug miał 108,84 mln zł zysku netto, 120,47 mln zł zysku EBITDA w 2022 r.
–Marvipol rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2022 rok
–RN Mo-Bruk powołała 2 nowych członków zarządu w tym Rafała Michalczuka na wiceprezesa
–Zarząd Ciechu uznał wezwanie KI Chemistry za zgodne z interesem spółki, a cenę za godziwą
–Rząd chce przyjąć projekt o świadczeniu wspierającym dla niepełnosprawnych w marcu
–Marvipol miał 89,9 mln zł zysku netto,121,62 mln zł zysku EBIT w 2022 r.
–Ryvu Therapeutics miało 8,52 mln zł straty netto, 2,24 mln zł zysku EBITDA w IV kw. 2022
–Mennica Polska miała 34,46 mln zł zysku netto, 70,61 mln zł zysku EBITDA w 2022 r.
–Sanok Rubber miał 56,59 mln zł zysku netto, 119,02 mln zł zysku EBITDA w 2022 r.
–PKN Orlen: Synthos Green Energy podpisał umowę na projekt SMR w Polsce
–Ciech miał 566,94 mln zł zysku netto, 1 033,19 mln zł znorm. EBITDA w 2022 r.
–Dino Polska: Nacisk na koszty pomoże utrzymać marżę EBITDA w br. blisko poziomu z 2022 r.
–Dino Polska chce zwiększyć liczbę sklepów o niskich kilkanaście procent w 2023 r.
–Dino Polska liczy na silny dwucyfrowy wzrost sprzedaży LFL, ale poniżej 28,5%, w 2023
–Dino Polska miało 437,7 mln zł zysku EBIT, 518,5 mln zł zysku EBITDA w IV kw. 2022 r.
(ISBnews)


