Szef WHO: Koniec pandemii COVID-19 prawdopodobnie w tym roku

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył na konferencji prasowej w Genewie, że spodziewa się, iż w obecnym roku organizacja ogłosi koniec pandemii COVID-19. Ma tak się stać z powodu spadających statystyk zakażeń wirusem Sars-CoV-2.

„Jestem przekonany, że w tym roku będziemy mogli powiedzieć, że COVID-19 minął jako zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Z pewnością jesteśmy teraz w znacznie lepszej sytuacji niż kiedykolwiek podczas pandemii” – powiedział dyrektor generalny WHO podczas briefingu w Genewie.

Istotnie, po raz pierwszy tygodniowa liczba zgłoszonych zgonów z powodu COVID-19 w okresie ostatnich czterech tygodni była niższa niż w tym samym okresie trzy lata temu, gdy COVID stał się globalną pandemią.

Już w styczniu br. Ghebreyesus stwierdził, że pandemia znajduje się  w „punkcie zwrotnym”, co oznacza, że środki zastosowane przez służby ochrony zdrowia na całym świecie mogą zostać złagodzone. Obecnie nawet w USA, które miały problem z falowaniem statystyk nowych zachorowań na COVID-19, wyraźnie widoczna jest tendencja spadkowa. Dane CDC na dzień 15 marca br. wykazują 1706 zgonów w ujęciu tygodniowym. Jest to najniższa liczba zgonów od ujęcia tygodniowego 25 marca 2020 r., kiedy było ich 1119 i nieco niższa od drugiego do tej pory tygodnia z najniższą liczbą zgonów, 7 lipca 2021 r., kiedy odnotowano ich 1717. Z kolei maksymalną liczbę zgonów stwierdzono 13 stycznia, kiedy w ujęciu tygodniowym było ich 23 000.

Spadła też liczba zgłaszanych hospitalizacji z powodu COVID. W tygodniu kończącym się 15 marca było ich 2636. Nieco niższa była tylko liczba hospitalizacji w czerwcu 2021 r. i kwietniu 2022 r.

Według CDC liczba przypadków COVID w Stanach Zjednoczonych spadła do 21 422 w tygodniu kończącym się 17 marca. Było to o ok. 20% mniej niż w poprzednim tygodniu. Liczba przypadków była nieco niższa latem 2021 r., przed gwałtownym wzrostem zachorowań spowodowanym pojawieniem się szczepu Omicron.

Administracja ochrony zdrowia twierdzi, że liczba zachorowań wykazywana ostatnio jest w rzeczywistości wyższa, ponieważ wiele osób dowiaduje się o zakażeniu podczas testów domowych i nie alarmuje lokalnego wydziału zdrowia, jeśli choroba nie przejdzie w stan ciężki.

Rząd USA oczekuje oficjalnego zakończenia pandemii. Administracja Bidena twierdzi, że dwie krajowe deklaracje stanu wyjątkowego dotyczące pandemii COVID-19 wygasną 11 maja. Oznacza to, że wiele usług, takich jak bezpłatne testy i szczepionki, nie będzie już dostępnych.

WHO twierdzi, że na świecie było ponad 760 mln przypadków COVID i ponad 6,8 mln zgonów związanych z COVID. Stany Zjednoczone mają ponad 102 mln przypadków zachorowań i ponad 1,1 mln zgonów.