SolarEdge Technologies – globalny lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych – ogłosił uruchomienie pierwszej wirtualnej elektrowni bateryjnej wspierającej brytyjski system ESO Demand Flexibility Service (“DFS”). Usługa jest dostępna dla tysięcy właścicieli baterii domowych SolarEdge w całej Wielkiej Brytanii, którzy mogą korzystać z zachęt finansowych, wykorzystując zmagazynowaną energię podczas szczytów zapotrzebowania DFS, co zostanie wykorzystane do stabilizacji sieci.
Właściciele baterii SolarEdge Home w Wielkiej Brytanii mogą uczestniczyć w usłudze Demand Flexibility Service, aby pomóc w stabilizacji sieci i uzyskać zachęty finansowe, wykorzystując zmagazynowaną energię baterii podczas wcześniej zaplanowanych “zdarzeń szczytowego zapotrzebowania”. W ramach DFS, dostawcy energii proszą klientów uczestniczących w programie o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej podczas zaplanowanych wcześniej zdarzeń. Teraz właściciele baterii SolarEdge Home Battery będą mogli płynnie minimalizować zużycie energii elektrycznej w sieci podczas każdego zdarzenia i zdobywać zachęty finansowe poprzez wykorzystanie zmagazynowanej energii z baterii. Dodatkowo, właściciele baterii z licznikiem eksportowym mogą uzyskać jeszcze wyższe zachęty finansowe, eksportując nadmiar energii z baterii z powrotem do sieci. Innowacyjna technologia SolarEdge automatycznie optymalizuje ładowanie i rozładowywanie baterii podczas każdego zdarzenia, maksymalizując korzyści dla właścicieli domów, jednocześnie pomagając w stabilizacji sieci.
– Jest to doskonały przykład transformacyjnego wpływu, jaki może mieć przechowywanie baterii w przyszłej stabilizacji sieci i jak właściciele domów mogą odegrać swoją rolę. SolarEdge poświęca się poprawie sposobów wytwarzania, przechowywania i zużywania energii i wierzymy, że postępy w technologiach słonecznych i magazynowych są kluczem do odblokowania wartości zarówno na poziomie lokalnym, jak i sieciowym. Nasza innowacyjna technologia upraszcza udział w programach odpowiedzi na popyt w sposób, który jest inteligentniejszy, bardziej intuicyjny i bardziej opłacalny dla właścicieli systemów – podkreśla cytowanny w komunikacie Meir Adest, co-founder i chief oroduct officer w SolarEdge Technologies.
– Wirtualne elektrownie to kolejny krok sektora energetycznego, także w Polsce. Wirtualne elektrownie agregują i kontrolują energię w chmurze, tworząc nową gospodarkę współdzieloną, w której konsumenci stają się aktywnymi uczestnikami rynku czystej energii elektrycznej. Sieć rozproszonych zasobów energii domowej, połączonych i zarządzanych zdalnie, to korzyść nie tylko dla użytkowników i sieci energetycznej, ale także ważne rozwiązanie na drodze do dekarbonizacji – dodaje Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Poland.