New York Times pozwał Komisję Europejską

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

The New York Times pozwał Komisję Europejską do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przyczyną miało być postępowanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która najpierw przyznała, że prowadziła SMS-owe rokowania z koncernem Pfizer w kwestii szczepionki na COVID-19, potem odmówiła przedstawienia choćby części tych negocjacji, które nie dotyczyły tajemnic handlowych.

Według danych ze strony internetowej ETS z 13 lutego, pozew złożony został 25 stycznia, ale co ciekawe żaden z dokumentów związanych z tą sprawą nie jest publicznie dostępny. Wiadomo jednak co jest osią konfliktu wielkiego wydawcy i gazety z Komisją – The  New York Times stwierdza, że Komisja jest według prawa Unii Europejskiej zobligowana do przekazywania informacji o swoich działaniach.

Tymczasem 22 miesiące temu przewodnicząca KE przyznała w rozmowie z NYT, że „obecnie negocjuje w formie elektronicznej z firmą Pfizer”, a konkretnie z jej prezesem i dyrektorem generalnym Albertem Bourlą kwestię szczepionki przeciw COVID-19, co miało się później stać wielkim europejskim zamówieniem dla Pfizera na szczepionkę mRNA. Później jednak Ursula von der Leyen odmówiła przekazania jakie były owe SMSowe ustalenia i pokazania choćby części tych wiadomości tekstowych, które nie dotyczyły tajemnic handlowych.

Ponieważ redaktor naczelny gazety stwierdził, iż według prawodawstwa Unii Europejskiej, Komisja Europejska jest zobowiązana do przekazywania wiadomości, w zeszłym roku wysłano z NYT do Komisji oficjalną prośbę o udostępnienie informacji publicznej, jako że przewodnicząca korzystała w rozmowie z szefem Pfizera ze służbowego telefonu. Jednak służby prasowe Komisji odpisały, że SMSy już nie istnieją bowiem tego typu forma komunikacji elektronicznej traktowana jest jako „chwilowa i ulotna”. W czerwcu 2022 r. to samo stwierdziła Ursula von der Leyen. Jednak wkrótce potem europejska rzecznik praw obywatelskich Emily O’Reilly wszczęła dochodzenie w sprawie formy negocjacji.

Między wrześniem a grudniem 2022 r. Bourla dwukrotnie odmówił składania zeznań przed Parlamentem Europejskim. W październiku 2022 r. prezes firmy Pfizer ds. międzynarodowych rynków rozwojowych, Janine Small, pojawiła się na przesłuchaniu w Parlamencie mówiąc, że rozmowy na temat szczepionek są zbyt szczegółowe i angażują zbyt wiele stron, aby można je było prowadzić tylko za pomocą wiadomości tekstowych.

Negocjacje te miały miejsce w 2020 roku w czasie pandemii COVID-19, kiedy to okazało się, że główny europejski producent szczepionek przeciw COVID-19 – AstraZeneca – ma problemy z produkcją eksperymentalnych szczepionek i przekonywaniem opinii publicznej, że są bezpieczne. W efekcie Komisja Europejska zaczęła rozmowy z Pfizerem na temat szczepionek mRNA, co skończyło się porozumieniem pomiędzy KE a koncernem.