Pseudoefedryna pod lupą EMA

Komitet Europejskiej Agencji Leków (EMA) poinformował, iż „w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa” rozpoczął przegląd leków zmniejszających przekrwienie błony śluzowej nosa, zawierających jako składnik czynny pseudoefedrynę.

EMA stwierdziła, że przegląd jest spowodowany doniesieniami o „stanach wpływających na naczynia krwionośne w mózgu pacjentów, którzy przyjmowali leki zawierające pseudoefedrynę”.

Pseudoefedryna jest składnikiem czynnym leków stosowanych samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami w leczeniu zatkanego nosa spowodowanego przeziębieniem, grypą lub alergią. Jest to amina sympatykomimetyczna, wykazująca działanie pobudzające na układ adrenergiczny. Charakteryzuje się zdolnością przyspieszania rytmu serca i podwyższania ciśnienia skurczowego oraz pobudzania ośrodkowego układu nerwowego. Podawana doustnie zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe, rozszerza oskrzela.

Producentami leków zawierających pseudoefedrynę są Reckitt Benckiser, McNeil Products oraz Organon & Co. Jest obecna w większości leków OTC na dolegliwości przeziębieniowe i grypowe, dostępnych na rynkach niemal wszystkich państw Europy, i to zarówno sprowadzanych jak i produkowanych lokalnie. W Polsce najpopularniejsze leki z pseudoefedryną to przede wszystkim: Gripex Hot, Ibuprom Zatoki, GripBloker, Sinulan, RenoPuren Zatoki, Cirrus, Acatar, Sudafed, Tabcin, Nurofen, Claritine, Metafen, Ibum oraz Aspirin. Są to preparaty dostępne w postaci tabletek, proszku do rozrobienia z wodą, a także syropów.