La Scala trafi pod strzechy

Jedna z największych i najsłynniejszych oper świata, La Scala, uruchomiła 9 lutego własny kanał telewizyjny on demand, na którym miłośnicy opery będą mogli oglądać spektakle na żywo. W programie znajdą się także najsłynniejsze wystawienia oper, koncerty i spektakle z wielu lat.

Jak poinformowała opera, na nowej platformie LaScala.tv będzie można oglądać w czasie rzeczywistym spektakle z mediolańskiej opery lub na kanale on demand najsłynniejsze wystawienia oper, baletów, spektaklów i koncertów z kilkudziesięcioletniej historii opery.

 Pierwszą operą, transmitowaną  jako „live”, ma być francuskojęzyczne arcydzieło Verdiego „Vespri Siciliani” (Nieszpory sycylijskie), pod batutą Fabio Lusiego. Premiera ta nastąpi 14 lutego, w Walentynki, ale już od 9 lutego będzie można zarejestrować się na platformie i wykupić dostęp a potem oglądać spektakle on demand.

Według zarządzających operą ceny dostępu mają być „umiarkowane”, zaś dostęp do treści kanału będzie można uzyskać z całego świata, także dzięki umowom z zagranicznymi partnerami. Jak stwierdzono w ogłoszeniu o uruchomieniu nowego kanału, ma on służyć „promocji wielkiej sztuki operowej”. Nie jest to jednak pierwsza inicjatywa tego typu – opery, choć raczej pochodzące z francuskich teatrów operowych, pojawiają się na francuskich platformach telewizyjnych Arte i Mezzo mimo, że te kanały bardziej nastawione są na sztukę i muzykę współczesną.