IPAG: Inflacja zacznie stopniowo hamować od II kw., na koniec roku wyniesie 8% r/r

Warszawa, 08.02.2023 (ISBnews) – Inflacja konsumencka w Polsce na początku br. jeszcze nieco przyspieszy, by od początku II kw. stopniowo wyhamowywać i zakończyć rok na poziomie 8% r/r, prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG).

“Według przewidywań IPAG inflacja w Polsce na początku 2023 roku nieco jeszcze przyspieszy, by od początku drugiego kwartału stopniowo wyhamowywać. Oprócz efektu bazy, efekty zacznie przynosić spadek cen surowców energetycznych oraz zacieśnianie polityki monetarnej, które z jednej strony spowoduje obniżenie dynamiki wzrostu cen, ale z drugiej – wspomniane wcześniej osłabienie tempa wzrostu gospodarczego” – czytamy w raporcie kwartalnym Instytutu.

“W opinii IPAG w całym 2023 roku średni poziom inflacji wynosić będzie 13,4%, a jej wysokość będzie się zmniejszała w kolejnych miesiącach, by w grudniu wynieść około 8%. W 2024 roku tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie jeszcze niższe, nadal jednak powyżej poziomu celu inflacyjnego NBP: inflacja średnioroczna wyniesie 6,5%, a grudniowa może obniżyć się do 5%” – czytamy dalej.

Instytut prognozuje, że inflacja wyniesie 18,8% r/r na koniec I kw., 14,6% na koniec II kw., 10% na koniec III kw. i 8% na koniec IV kw. tego roku.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej, że inflacja konsumencka wyniosła 16,6% r/r w grudniu 2022 r. GUS opublikuje dane wstępne dotyczące styczniowej inflacji 15 lutego, zaś 15 marca br. – tzw. koszyk inflacyjny na 2023 r., aktualizując dane CPI za styczeń i luty.

(ISBnews)