Deloitte: CFO prognozują średni wzrost PKB regionu CEE na 0,33% w tym roku

Warszawa, 07.02.2023 (ISBnews) – Wzrost niepewności gospodarczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, powodowany m.in. toczącą się wojną w Ukrainie, sprawia, że ankietowani menadżerowie działów finansowych w najbliższych miesiącach spodziewają się spowolnienia gospodarczego, wynika z raportu “2023 Central Europe CFO Survey”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Prognozowany przez nich wzrost PKB w regionie w tym roku wyniesie 0,33%.

“W porównaniu do poprzednich edycji badania nastroje wśród dyrektorów finansowych pochodzących z krajów Europy Środkowej i Wschodniej uległy znacznemu pogorszeniu. Wartość Confidence Index na 2023 r. spadła do – 15% – o 25 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Jest to rezultat pogorszenia nastrojów dotyczących każdego z elementów składowych indeksu. Ubiegłoroczna wartość Economy Index wyniosła – 6%, podczas gdy w 2021 r. było to 44%. Diametralna zmiana wynika m.in. z prognozowanego przez ankietowanych spadku wzrostu gospodarczego. W ostatniej edycji badania przewidywana wartość PKB regionu wyniosła 0,33% – nieznacznie więcej niż dwa lata temu, natomiast w porównaniu do 2022 różnica wynosi już 2 pkt proc.” – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Podobnie jak w przypadku czynników ekonomicznych kwestie związane z otoczeniem biznesowym również niepokoją przedstawicieli działów finansowych firm operujących na środkowoeuropejskim rynku. Świadczy o tym wartość wskaźnika Business Environment Confidence Index, która w ostatniej edycji badania Deloitte wyniosła – 46%, czyli o 6 pkt proc. mniej r/r. Jedną z przyczyn tego trendu jest wysoka niepewność biznesowa, na co wskazało 61% badanych – rok temu podobnego zdania był co drugi ankietowany CFO. Jest to najwyższy wynik od 2015 roku, wskazano w informacji.

“Ponad 90% ankietowanych przewiduje w najbliższych 12 miesiącach wzrosty w obszarze kosztów zatrudnienia, produkcji czy dostaw, natomiast co czwarty badany spodziewa się wyższych wydatków na transport czy tych związanych z pozyskaniem kapitału dłużnego. Zapytani o to, co jest dla nich główną przyczyną niepokoju, dyrektorzy finansowi wskazali na spadek krajowego popytu (45%), ryzyka geopolityczne (45%) oraz niedobór wykwalifikowanej siły roboczej (42%). Podczas gdy ostatnia z kwestii w porównaniu do poprzednich lat przestała być najczęściej wskazywanym czynnikiem ryzyka (m.in. ze względu na spadek odpowiedzi o 22 pkt proc.), ryzyka geopolityczne oraz braki w zapotrzebowaniu na krajowym rynku zyskały na znaczeniu” – czytamy dalej.

Niepokój przedstawicieli działów finansowych dotyczy także kondycji samych firm. Odsetek ankietowanych przewidujących wzrost przychodów zmniejszył się o 10 pkt proc. r/r do 58%. Co więcej, rosnące koszty operacyjne mają negatywny wpływ na poziom marż przedsiębiorstw, których zmniejszenie przewiduje 42% badanych.

W piętnastej edycji badania “2023 Central Europe CFO Survey”, przeprowadzonej w październiku i listopadzie 2022 r., wzięło udział ponad 600 dyrektorów finansowych pochodzących z 15 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)