Hakerzy z Korei Północnej wykorzystali Ethereum do wyprania 27 mln dol.

Pieniądze te stanowią część aktywów skradzionych w trakcie ataku hackerskiego na most Harmony Horizon. W opinii detektywa Blockchain ZachXBT w miniony weekend środki trafiły na sześć innych giełd kryptowalut, ale nie ujawnił, które platformy były odbiorcami tokenów. Transakcje przeprowadzano z trzech głównych adresów.

ZachXBT twierdzi, że giełdy zostały poinformowane o przepływie gotówki, w wyniku czego część skradzionych aktywów została zablokowana. Działania hackerów zmierzające do wyprania brudnej kasy były uderzająco podobne do tych podjętych 13 stycznia, kiedy wyprano ponad 60 mln dol.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) ustaliło, że to Lazarus Group i APT38 są odpowiedzialne za czerwcowe włamanie, w ramach którego zniknęły kryptowaluty o wartości 100 mln dol. Jak podkreślono w komunikacie FBI: „dzięki naszemu dochodzeniu byliśmy w stanie potwierdzić, że Lazarus Group i APT38, cyberprzestępcy powiązani z KRLD, są odpowiedzialni za kradzież wirtualnej waluty o wartości 100 mln dol. z mostu Harmony’s Horizon”. Stało się to dokładnie 23 czerwca 2022 r.

Lazarus to dobrze znana grupa cybernetyczna, która jest powiązana z szeregiem znaczących kradzieży w sektorze kryptowalut, w tym 600 mln dol. z giełdy kryptowalut Ronin Bridge w marcu ubiegłego roku.