Mondelez inwestuje w energię odnawialną produkowaną w Polsce

Mondelez International, producent czekolad Milka, ciastek Oreo, Delicje i Prince Polo, inwestuje w energię odnawialną produkowaną przez elektrownie fotowoltaiczne w Polsce. Firma dąży do osiągnięcia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości do 2050 r. Inwestycja w zieloną energię odnawialną w Polsce to istotny wkład w realizację tego celu.

Mondelez inwestuje w energię odnawialną produkowaną w Polsce   Mondelez International, producent czekolad Milka, ciastek Oreo, Delicje i Prince Polo, inwestuje w energię odnawialną produkowaną przez elektrownie fotowoltaiczne w Polsce. Firma dąży do osiągnięcia celu zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym łańcuchu wartości do 2050 r. Inwestycja w zieloną energię odnawialną w Polsce to istotny wkład w realizację tego celu. Mondelez International podpisał w Polsce 12-letnią umowę o zakup wirtualnej energii elektrycznej (VPPA) z GoldenPeaks Capital, szwajcarską firmą inwestującą w odnawialne źródła energii w całej Europie. Jest to kolejny krok Mondelez International w realizacji ambicji, którą jest zbudowanie firmy działającej w jeszcze bardziej zrównoważony sposób.  

– Nie tylko przyspieszy to nasze dotychczasowe wysiłki zmierzające do zmniejszenia emisji w lokalnym łańcuchu dostaw w ośmiu fabrykach, ale także pomoże stworzyć bardziej zrównoważoną firmę produkującą przekąski – mówi Roman Sitko, prezes Mondelez Polska Production.  

– Współpraca z GoldenPeaks Capital w Polsce jest doskonałym dowodem na to, że zmieniamy sposób prowadzenia naszego biznesu w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości – dodaje Marcin Dobrock, dyrektor zarządzający, Mondelez Polska i kraje bałtyckie.  

GoldenPeaks Capital będzie dostarczać rocznie około 126 gigawatogodzin bezemisyjnej, odnawialnej energii elektrycznej, produkowanej przez elektrownie słoneczne w Polsce o zakontraktowanej mocy szczytowej 109 megawatów. Umowa ta ma na celu zaoszczędzenie ponad 1 miliona ton metrycznych ekwiwalentu CO2 w okresie jej obowiązywania. W przybliżeniu zrównoważy ona ślad węglowy związany z energią elektryczną w ośmiu zakładach produkcyjnych Mondelez International w Polsce, w tym w Płońsku, Tomaszowie Mazowieckim, Jankowicach, Jarosławiu, Bielanach Wrocławskich, Cieszynie i Skarbimierzu. Rozpoczęcie produkcji energii planowane jest na marzec 2023 r.


Mondelez International, globalny lider w kategorii czekolady, ciastek, gum do żucia i cukierków, opublikował też właśnie wyniki finansowe za 2022 r. Przychody grupy wzrosły do 31,5 mld dol. z ok. 29 mld dol. w 2021 r., raportowany zysk brutto wzrósł o 0,5% do 11,3 mld dol., zysk operacyjny spadł o 24% do 3,53 mld dol., zaś raportowany zysk netto spadł o 36,8% do 2,72 mld dol.

Mondelez w Polsce jest wiodącą firmą branży spożywczej w naszym kraju, obecną na rynku od 31 lat (pod nazwą Mondelez funkcjonuje w Polsce od 2013 r.). Zatrudnia ponad 5600 pracowników. Oferta firmy obejmuje marki takie jak: czekolady Milka, Toblerone i Alpen Gold, wafelki Prince Polo, batony 3BIT, ciastka Milka, OREO, belVita, Lubisie, Delicje, San, Łakotki, rogaliki i przekąski 7 Days oraz cukierki i gumy Halls.