2022 – rok rekordów w nielegalnym wykorzystaniu kryptowalut

kryptowaluty

20,1 mld dol. – tyle wyniosła wartość nielegalnych transakcji na rynku kryptowalut w 2022 r. Jest to głównie efekt ich wykorzystywania przez firmy objęte sankcjami USA – stwierdza raport firmy Chainalysis, zajmującej się analizą blockchain.

W 2022 r. nastąpiło czasowe załamanie rynku kryptowalut, co było efektem upadku giełd i zmniejszenia poziomu akceptacji ryzyka. Inwestorzy ponieśli duże straty, a firmy regulacyjne zintensyfikowały wezwania do zwiększenia ochrony konsumentów.

Jednak, jak stwierdza raport firmy Chainalysis, nawet gdy ogólny wolumen transakcji spadł, wartość transakcji kryptowalutami związanych z nielegalną działalnością biznesową lub wręcz działaniami kryminalnymi wzrosła drugi rok z rzędu. Przyczyną były transakcje związane z podmiotami objętymi sankcjami. Wzrosły ponad 100 000 razy i w 2022 r. stanowiły 44% nielegalnej działalności na rynku kryptowalut.

Przykładem może być rosyjska giełda kryptowalut Garantex, objęta sankcjami Departamentu Skarbu USA w kwietniu ub.r. Jej działania według raportu stanowiły „znaczną część nielegalnego wolumenu transakcyjnego w 2022 r.”, przy czym większość została wygenerowana przez „rosyjskich użytkowników działających na moskiewskiej giełdzie”. Prawdopodobnie poprzez kryptowaluty wyprowadzano w ten sposób z Rosji pieniądze. Ponieważ firma objęta jest sankcjami, wszystkie te transakcje oznaczano jako nielegalne.

W zeszłym roku Stany Zjednoczone nałożyły również sankcje na marketplace miksów kryptowalutowych, jak Blender i Tornado Cash. Powodem było ich wykorzystywanie przez hakerów, w tym z Korei Północnej, do prania miliardów dolarów wpływów pochodzących z cyberprzestępczości.

Co ciekawe, wolumen transakcji kryptowalutami związanych z oszustwami, oprogramowaniem ransomware, finansowaniem terroryzmu i handlem ludźmi odnotował w 2022 r. wyraźny spadek. Za to transakcje skradzionymi kryptowalutami wzrosły o 7%.

„Spadek koniunktury na rynku może być jednym z wytłumaczeń takiej sytuacji. W przeszłości stwierdziliśmy, że na przykład oszustwa na rynku kryptowalut przynoszą mniejsze przychody podczas rynków niedźwiedzi” – stwierdzono w raporcie Chainalysis.