Narodowe Centrum Badań i Rozwoju co raz uruchamia kolejne edycje dwóch programów: akceleracja w Nevadzie i konkursu Infostrateg. Pierwszy umożliwia polskim startupom działanie na obszarze stanu Nevada, zaś piąta już edycja programu Infostrateg obejmuje automatyczną detekcję obiektów topograficznych.
Działanie akceleracyjne NCBR-NAP odbywa się na podstawie umowy NCBR-Nevada Acceleration Program realizowanej na podstawie Memorandum o współpracy pomiędzy Polską a stanem Nevada. Program jest adresowany do startupów z całej Polski. Ma on na celu akcelerację na rynku amerykańskim – w tym przypadku na rynku stanu Nevada – wyłonionych w trakcie selekcji nowych polskich firm technologicznych. Poprzez „nowe firmy” NCBR rozumie takie, których data wpisu do rejestrów KRS/CEIDG na dzień złożenia wniosku o udział w NCBR-NAP do Centrum jest nie krótsza niż 6 miesięcy i nie dłuższa niż 3 lata.
Firmy te mają okazję przy wsparciu mentorów z Polski i Wschodniego Wybrzeża USA przejść kurs skalowania biznesu na rynku amerykańskim, prowadzenia dialogu z tamtejszymi partnerami i inwestorami oraz pozyskiwania tych ostatnich.
„Programów akceleracyjnych na polskim rynku jest wiele. Zdecydowana większość z nich sprowadza się jednak do pozyskiwania przez startupy funduszy na rozwój. Działanie NCBR jest wyjątkowe z kilku względów. Zapewnia silny element edukacyjno-rozwojowy poprzez kilkumiesięczne wsparcie doświadczonych mentorów, którzy sami wielokrotnie przeszli ścieżkę założenia, rozwoju i wyjścia z firmy na rynku amerykańskim. Mentorzy w sposób indywidualny podchodzą do każdej firmy i doradzają we wszystkich obszarach związanych z przygotowaniem biznesplanu i strategii wejścia na rynek amerykański. Cały proces ma za zadanie jak najlepiej przygotować firmę do właściwej akceleracji w stanie Nevada, m.in. poprzez cykl spotkań z partnerami biznesowymi i inwestorami” –twierdzi Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej w NCBR.
Premiowane w konkursie będą te startupy, których obszary działalności wpisują się zarówno w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, jak i w branże kluczowe dla gospodarki stanu Nevada. Wśród tych ostatnich są między innymi technologie wodne, systemy autonomiczne, inteligentne miasta, przechowywanie danych, przemysł wydobywczy czy branża hotelarsko-gastronomiczno-rozrywkowa. Nabór w drugiej edycji działania akceleracyjnego NCBR-NAP właśnie ruszył i potrwa do 18 stycznia 2023 r.
Z kolei celem piątej już edycji programu Infostrateg jest rozwój polskich rozwiązań sztucznej inteligencji i blockchain, zwłaszcza tych, które będą miały bezpośrednie zastosowanie w praktyce. Obecny konkurs poświecony jest rozwiązaniom do automatycznej detekcji obiektów topograficznych
„Cyfryzacja w naszym kraju postępuje w ekspresowym tempie. Polscy naukowcy i polscy przedsiębiorcy mają ogromny potencjał do tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii. Kolejny, piąty już raz, zachęcamy do prowadzenia badań nad przełomowymi technologiami w zakresie sztucznej inteligencji oraz blockchain. Takie prace prowadzone są obecnie na całym świecie. Nie możemy więc zwalniać tempa, żeby nie pozostać w tyle. W poprzedniej edycji konkursu, rekomendowaliśmy do dofinansowania kilkanaście niezwykle ciekawych projektów. Wśród nich m.in. projekty autonomicznych robotów do zbierania owoców czy inteligentnych asystentów lekarza. Pokazuje to, że firmy mają pomysły i sięgają po środki publiczne, by się rozwijać i zdobywać przewagę na rynku w oparciu o innowacyjne rozwiązania” – twierdzi dr Paweł Kuch, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Celem piątego konkursu jest stworzenie narzędzi opartych na algorytmach uczenia maszynowego umożliwiających automatyczną detekcję obiektów topograficznych, które zasilają Bazę Danych Obiektów Topograficznych BDOT10k. Korzyści z realizacji to obniżenie kosztów i skrócenie czasu aktualizacji kluczowego rejestru państwa, którym jest baza BDOT10k. Istotne jest także przyspieszenie procesów realizacji zadań zarządzania kryzysowego, planowania przestrzennego oraz analiz środowiskowych powiązanych z procesami inwestycyjnymi.
Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą przedsiębiorstwa lub jednostki naukowe (maksymalnie pięć podmiotów). NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują: badania podstawowe (możliwe do realizacji jedynie przez jednostkę naukową), badania przemysłowe (możliwe do realizacji przez jednostkę naukową lub przedsiębiorstwo), eksperymentalne prace rozwojowe (obowiązkowe w projekcie, możliwe do realizacji przez jednostkę naukową lub przedsiębiorstwo), prace przedwdrożeniowe (możliwe do realizacji przez przedsiębiorstwo). Centrum wprowadziło też podział zgłaszanych projektów na trzy fazy, zaś całkowity czas ich realizacji wynosi 28 miesięcy, począwszy od 1 grudnia 2023 r. Nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie rozpocznie się 24 lutego i potrwa do 24 kwietnia 2023 r.