Mroźny grudzień pokazuje, że Polska i Europa przetrwają kryzys energetyczny

SEG 2025

O ile tegoroczna jesień była w Europie wyjątkowo ciepła, o tyle początek zimy mamy nadspodziewanie mroźny. Temperatury w Kopenhadze, ale też i w innych miastach Europy były nawet o 5-6 stopni C niższe od wieloletniej średniej. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak odbiło się to na rezerwach gazu w Polsce i Europie.

Wpływ mroźnej zimy jest zauważalny. W ciągu ostatniego miesiąca zapełnienie europejskich magazynów gazu obniżyło się o 11pp – z 94 do 83%. Tempo ich opróżniania było jednak porównywalne jak w poprzednich latach, mimo zauważalnie bardziej surowej pogody. To najpewniej zasługa obniżenia zużycia gazu w europejskim przemyśle i w gospodarstwach domowych. Ponieważ sezon grzewczy w Europie kończy się zazwyczaj z końcem marca, to można spokojnie założyć, że gazu tej zimy nie zabraknie, nawet gdyby pozostała równie mroźna jak w grudniu.

Można nawet przypuszczać, że w kwietniu zapełnienie magazynów gazu nie spadnie poniżej 50%, co będzie dobrym punktem startu do przygotowania magazynów na kolejny rok. Zwłaszcza, że rośnie potrzebna do tego infrastruktura – Niemcy w ub. tygodniu uruchomiły pierwszy z trzech planowanych gazoportów. Zbilansowanie europejskiego rynku gazu wciąż jednak będzie wymagać ograniczenia popytu oraz ściągania drogie LNG, zwłaszcza jeśli swój popyt na ten surowiec zaczną zwiększać otwierające się Chiny. Europie nie grozi jednak reglamentowanie tego surowca. Choć bez niższych cen gazu lub zastąpienia tego surowca innymi źródłami energii trudno będzie odbudować wzrost gospodarczy na kontynencie.

Jeśli chodzi o Polskę, to wprawdzie pojemność magazynów jest mniejsza niż przeciętnie w Europie (starcza na 1 miesiąc zużycia), to skala ich zapełnienia jest zaskakująco wysoka i stabilna. W ciągu ostatniego miesiąca obniżyła się zaledwie o 1,5pp, z 98,5 do 96%. Trudno nam to wyjaśnić inaczej niż ograniczeniem zużycia tego surowca w przemyśle. Tak czy inaczej, można śmiało założyć że i w Polsce tak jak i w innych państwach Europy reglamentacja gazu nie będzie potrzebna a jego rezerwy na przyszły rok również uda się odbudować. Choć wysokie ceny gazu i ograniczenie jego zużycia będą hamować wzrost gospodarczy.

Temperatury w Kopenhadze, w stopniach C

Tygodniowa średnia ruchoma
Źródło: Macrobond

Rezerwy gazu ziemnego w Europie, TWh

Rezerwy gazu ziemnego w Polsce, TWh