Tygodniowy przegląd informacji ISBtech z sektora TMT

Warszawa, 09.12.2022 (ISBnews/ISBtech) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 5-9 grudnia.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

Embedded finance: Koncepcją embedded finance, czyli wbudowanych produktów finansowych, zainteresowanych jest 64% małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, wynika z badania “The Embedded Finance Report” przeprowadzonego na zlecenie Adyen i Boston Consulting Group (BCG).

Hazard online: Obroty wygenerowane w szarej strefie rynku hazardowego online w Polsce wyniosły 27,7 mld zł w 2021 roku, wynika z szacunków ekspertów EY, opartych na specjalnie opracowanych modelach ekonometrycznych. Oznacza to, że szara strefa w ujęciu obrotów stanowiła w ubiegłym roku 51% całego rynku kasyn i zakładów bukmacherskich online, a skarb państwa stracił z tytułu nieodprowadzonego podatku od gier 782 mln zł w 2021 roku.

Prawa konsumenta: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o prawach konsumenta, której celem jest wdrożenie przepisów unijnych w zakresie poprawy egzekwowania i unowocześnienia ochrony konsumenta, podała Kancelaria Prezydenta. Wprowadzono m.in. regulacje, mające na celu zapewnienie konsumentom większej przejrzystości w przypadku umów zawieranych online, w szczególności za pośrednictwem internetowych platform handlowych. W ustawie definiuje się pojęcie “internetowa platforma handlowa” oraz pojęcie “dostawca internetowej platformy handlowej”.

E-płatności: Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przetworzyła w systemie Elixir 182,64 mln transakcji o łącznej wartości 680 mld zł w listopadzie 2022 r., co oznaczało wzrost odpowiednio o 1% i 10% r/r, podała izba.

Horyzont Europa: Komisja Europejska przyjęła główny program prac programu Horyzont Europa na lata 2023-2024, w ramach którego około 13,5 mld euro będzie wspierać naukowców i innowatorów w Europie w poszukiwaniu przełomowych rozwiązań w zakresie wyzwań środowiskowych, energetycznych, cyfrowych i geopolitycznych, podała Komisja. Ponad 4,5 mld euro ma trafić na wsparcie transformacji cyfrowej UE, w tym na rozwój podstawowych technologii cyfrowych i zachęcanie do ich wykorzystywania ich w naszym życiu.

IT: 1/4 Polaków chciałaby przebranżowić się do IT, wynika z badań firmy Evolution. Firma dostrzega potencjał związany z językiem Scali, a specjaliści mogą zarobić nawet 22 tys. zł miesięcznie.

Chmura: Ponad 46% banków komercyjnych działających w Polsce przyznało, że od 20 lat korzystają z tego samego systemu bankowego, wynika z raportu firmy GFT, “Przyszłość systemów centralnych. już czas na chmurę? Modernizacja systemu centralnego banku w oparciu o nowoczesne rozwiązania IT”. W grupie tej dominowały przede wszystkim duże banki, o aktywach powyżej 40 mld zł.

Smartfony: W ciągu dziesięciu lat odsetek osób posiadających smartfony wzrósł z 5,4% do 76%. W tym samym okresie z polskich domów praktycznie zniknęły telefony stacjonarne (obecnie korzysta z nich zaledwie 4,3% gospodarstw domowych) i tradycyjne telefony komórkowe, których używa 17% Polaków, wynika z raportu przygotowanego przez Digital Care. Smartfony przejęły również zadania domowych komputerów, których odsetek zmalał z 51% do 46%.

Cyberbezpieczeństwo: Większość nieskomplikowanych haseł okazuje się furtką dla hakerów. 51% użytkowników ma te same hasła do kont służbowych i osobistych. I pomimo, iż hasło stanowi dziś podstawowe zabezpieczenie danych, ponad 23 mln osób używa numeru 123456 do ochrony swoich kont. Co więcej – w tym roku słowo “hasło” było najczęściej używanym zwrotem w Wielkiej Brytanii, według NordPass. Nic więc dziwnego, że 90% internautów obawia się zhakowania, zauważa Muhammad Patel, inżynier bezpieczeństwa w firmie Check Point Software.

Cyberbezpieczeństwo: Pliki archiwów ­- takie jak ZIP i RAR – były najczęściej wykorzystywanym formatem do wysyłania złośliwego oprogramowania, wynika z raportu HP Wolf Security Threat Insights. Tym samym, po raz pierwszy od trzech lat prześcignęły pliki Office. W raporcie można znaleźć analizę cyberataków, które rzeczywiście się wydarzyły, pokazując jednocześnie organizacjom, jak być na bieżąco w szybko zmieniającym się otoczeniu cyberprzestępczości.

Cyfryzacja: Rośnie potrzeba cyfryzacji biznesu, wynika z najnowszego badania rynku biurowego Canon. 9% polskich firm nadaje absolutny priorytet zagadnieniu paperless. Odsetek firm, które nie rozważają wdrożenia nowych technologii, spadł o 13% względem ubiegłego roku. 34% ankietowanych deklaruje, że ich firma rozważa wprowadzenie elektronicznych formularzy w miejsce dokumentów papierowych.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Amazon: Ocenia, że szczyt sprzedażowy w Polsce związany z Black Friday i nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia jest silny i generalnie pozostaje zadowolony co do rozwoju biznesu w Polsce, poinformował ISBnews dyrektor generalny Amazon.pl Mourad Taoufiki.

JR Holding: Podpisał umowy z Fluence, jej założycielami oraz innymi inwestorami w sprawie inwestycji równowartości 1 mln euro w spółkę posiadającą technologię budowy laserów femtosekundowych, podano w komunikacie. 

SFD: Rozpoczęło sprzedaż swoich produktów w Austrii, za pośrednictwem własnej platformy sprzedażowej, podała spółka. Jest to kolejny, po Czechach, Słowacji, Węgrzech oraz Rumunii rynek zagraniczny, na którym będzie prowadzić sprzedaż i marketing w formule wypracowanej i sprawdzonej na rynku polskim. Sprzedaż w Austrii odbywać się będzie bezpośrednio z magazynu w Opolu.

OEX: Voice Contact Center (VCC) z Grupy OEX otworzyło nowe centrum operacyjne w Rzeszowie, podała spółka.

Orange Polska i T-Mobile Polska: Złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie rozszerzenia zakresu działalności wspólnego przedsiębiorcy – Networks!, podał Urząd.

Future Mind: Z początkiem grudnia do zespołu firmy, która wspiera partnerów w podejmowaniu kluczowych decyzji technologicznych i biznesowych, dołączyła Izabela Franke. Jako Head of Advisory będzie odpowiedzialna m.in. za doradztwo klientom w zakresie transformacji cyfrowej ze szczególnym uwzględnieniem: hiperpersonalizacji komunikacji i doświadczeń oraz budowy zaangażowania konsumentów. Wesprze ona kluczowy filar rozwoju spółki, tj. usługi doradcze.

home.pl: Inwestuje w serwery WordPress i PrestaShop. “Zainteresowanie klientów rozwiązaniami open source jest ogromne, głównie ze względu na liczbę możliwości, jaką oferują właścicielom stron internetowych. Personalizacja i optymalizacja pod kątem potrzeb właścicieli e-commerce oprócz samego silnika strony powinna obejmować całą infrastrukturę odpowiedzialną za jej działanie, a więc także hosting. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zainwestować w nowe, superszybkie maszyny, których parametry idealnie łączą się z potrzebami użytkowników WordPressa i PrestaShop” – powiedziała członkini zarządu chief commercial officer w home.pl Magdalena Chudzikiewicz.

Softline Holding PLC: Globalny dostawca rozwiązań i usług z zakresu IT z siedzibą w Londynie będzie kontynuować działalność pod nową nazwą NOVENTIQ. Rebranding jest otwarciem nowego rozdziału dla tej wartej ponad 1 mld USD firmy, która zdecydowała się na sprzedaż swojej rosyjskiej działalności.

Nortal: Estońska spółka działająca w obszarze transformacji cyfrowej instytucji rządowych, służby zdrowia i biznesów prywatnych otwiera pierwsze biuro w Polsce, a jako siedzibę działalności wybrała Kraków i tutaj będzie zatrudniać specjalistów z branży IT. Firma ma biura w 24 krajach na całym świecie.

IFS: Tomasz Majcherek objął stanowisko customer success director Europe East.

Esri Polska: Do zarządu polskiego oddziału wyłącznego dystrybutora rozwiązań GIS Esri Inc. dołączył Bartosz Kępa, który z początkiem 2023 roku oficjalnie obejmie stanowisko CFO. Polski oddział Esri wzmacnia swoje kompetencje doradcze, utrzymując stabilną pozycję lidera na rynku rozwiązań systemów informacji geograficznej (GIS). Znaczna liczba kontraktów firmy pochodzi z obszaru administracji centralnej i samorządowej oraz spółek branży infrastrukturalnej, które rozwiązania GIS stosują niemal w każdym obszarze działalności.

Veeam: Powołał Larissę Crandall na stanowisko wiceprezesa ds. globalnego kanału sprzedaży i współpracy z partnerami technologicznymi. Pokieruje ona inwestycjami Veeam w globalny ekosystem partnerów i sojuszy. Crandall rozwijała doświadczenie zawodowe pracując dla dostawców z branży bezpieczeństwa, sieci i chmury, m.in. Connection. Do Veeam dołącza po czterech latach pracy w firmie Gigamon, w której prowadziła globalną sieć kanału dystrybucji i partnerstw.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

Morele.net: Morele.net, z portfela MCI Capital, przewidują pozyskanie w 2023 r. do 4 wyspecjalizowanych podmiotów e-commerce lub marek cyfrowych z obrotami nie mniejszymi niż 40 mln zł rocznie, poinformował ISBtech prezes Morele.net Michał Pawlik. Planuje dokapitalizowanie spółki, a obecni udziałowcy potwierdzają zainteresowanie wzięciem udziału w takim procesie.

Action: Zaprosił do składania ofert sprzedaży łącznie nie więcej niż 300 000 akcji własnych po cenie 15,3 zł za sztukę, podała spółka

Tapline: Cyfrowa platforma finansowa ogłosiła pozyskanie rundy w wysokości 31,7 mln euro, podała spółka. Środki te zostaną wykorzystane na dalszy rozwój firmy na rynkach CEE i DACH.

InteliWISE: Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zdecydował o wycofaniu akcji InteliWISE z obrotu na rynku NewConnect od 9 grudnia, podała spółka.

LiveChat Software: Zarząd podjął uchwałę o wypłacie zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2022/23  w wysokości 1,46 zł na akcję, podała spółka.

Pathway: Francuski startup deeptechowy kierowany przez kobiety – w tym Polkę, Zuzannę Stamirowską – pozyskał 4,5 mln USD w ramach finansowania pre-seed (m.in. od polskich funduszy Market One Capital oraz Inovo) oraz udostępnił za darmo swoją platformę machine learning wszystkim deweloperom. Pathway umożliwia uczenie maszynowe w czasie rzeczywistym, jednocześnie automatycznie dbając o aktualizacje danych potrzebnych deweloperowi w architekturze strumieniowej.

Erbeo: Fintech umożliwiający platformom e-commerce i marketplace’om oferowanie swoim użytkownikom różnorodnych produktów finansowych, wprowadza embedded finance do Polski. W Erbeo uwierzyły już polskie i zagraniczne fundusze venture capital oraz aniołowie biznesu inwestujący w fintech. W rundzie pre-seed startup pozyskał ponad 4 mln zł. Pozwoliło mu to zbudować technologię, którą wdrożyły czołowe polskie i międzynarodowe platformy, takie jak PrestaShop, Shoper czy Kliniki.pl. Pierwsze z nich właśnie udostępniły swoim użytkownikom w swoich panelach administracyjnych dedykowaną wtyczkę Erbeo. W rundzie seed spółka planuje pozyskać kolejne 12 mln zł z przeznaczeniem na dalszy rozwój technologii oraz skalowanie biznesu.

Unit8: Pozyskała inwestora Sagard NewGen. Unit8 zajmuje się konsultingiem w zakresie danych, analityki i AI. Firma została założona w 2017 roku przez dwóch Polaków – dr Marcina Pietrzyka i Michała Rachtana, prężnie rozwija się nie tylko w Szwajcarii, ale też w Polsce, gdzie ma dwa biura, w Krakowie i we Wrocławiu.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Glovo: Uruchomiło “Glovo Local” – program dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branży detalicznej i restauracyjnej dla sprzedaży produktów online, podała spółka. Glovo planuje wprowadzenie ponad 250 000 małych lokalnych firm do internetu przed końcem 2023 r.

MedApp: Zawarł mowę dystrybucyjną z Livartix z siedzibą w Bukareszcie (Rumunia), podała spółka. Umowa dotyczy dystrybucji produktu CarnaLife Holo (oprogramowania/software’u) oraz sprzętu niezbędnego do korzystania z oprogramowania (hardware’u) na terytorium Rumunii. Umowa została zawarta na okres 3 lat i 6 miesięcy. Wartość umowy może wynieść prawie 600 tys. euro.

Wasko: COIG, spółka zależna Wasko, zawarła z JSW IT Systems umowę serwisową oprogramowania klasy ERP o nazwie handlowej SZYK oraz Hurtowni Danych, podało Wasko. Wartość umowy wynosi 54 439 800 zł brutto, tj. 44 260 000 zł netto.

Allegro: W ramach rozszerzonej współpracy Allegro Pay może również oferować Aion Bankowi wierzytelności z tytułu kredytów 30-dniowych (typu “kup teraz, zapłać później”), podało Allegro. Do tej pory wierzytelności nabywane przez Aion ograniczały się do kredytów konsumenckich o różnej liczbie rat.

DeFood: Planuje uruchomienie marketplace do handlu B2B produktami rolnymi w poł. 2023 r., podała spółka. Startup chce pozyskać kilka tysięcy gospodarstw rolnych w kraju i kilku znaczących dystrybutorów, współpracujących z sieciami handlowymi i eksporterami do końca 2023 roku, a w 2024 r. spółka zamierza na szeroką skalę prowadzić transakcje międzynarodowe.

Erbeo: Wprowadza do Polski embedded finance – model, który przyspiesza decyzje o przyznaniu finansowania w oparciu o automatyczną analizę danych transakcyjnych pochodzących z platformy sprzedażowej czy rezerwacyjnej, na której osadzona jest działalność danej firmy, podała spółka.

Platige Image: Zwiastun do drugiej części gry “Dying Light” otrzymał srebrną nagrodę w kategorii animacja w wyjątkowym konkursie Epica Awards, w którym decydujący głos mają dziennikarze. Stworzony dla Techlandu “Dying Light 2 Stay Human Cinematic Trailer” opowiada o tym, czym jest moralność w czasach apokalipsy. Produkcja Platige Image była nominowana także za zdjęcia i reżyserię.

Allegro: Sprzedający, którzy oferują małe i niedrogie produkty, zapłacą nawet do 50 % mniej za wybrane produkty w ramach usługi logistycznej One Fulfillment by Allegro. Specjalna oferta, obowiązująca od 1 grudnia, skierowana jest do firm, które oferują produkty o pojemności do 15 litrów i cenie nie wyższej niż 25 zł.

InPost: Aplikacja do zakupów InPost Fresh ma ponad 550 tysięcy użytkowników. Od początku października klienci z całej Polski mogą wybierać spośród ponad 70 tys. ofert różnych dostawców. Do wyboru mają jedną z trzech form odbioru swoich zakupów: Paczkomat InPost, Kurier InPost lub odbiór osobisty dla wybranych artykułów.

Billennium: Dostawca rozwiązań IT dla biznesu wprowadził w aplikacji Inperly możliwość podpisywania dokumentów za pomocą SimplySign. Dzięki temu użytkownicy będą mogli korzystać z podpisu elektronicznego oferowanego przez Asseco Data Systems w ramach platformy Microsoft Teams.

Apple: Firma ogłosiła, że program Self Service Repair jest dostępny od 6 grudnia w ośmiu europejskich krajach (w Belgii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech), a mieszkający w nich użytkownicy mogą uzyskać instrukcje naprawy oraz oryginalne części i narzędzia Apple za pośrednictwem sklepu Apple Self Service Repair Store. Klienci zainteresowani samodzielną naprawą urządzeń będą mogli zreperować najczęstsze usterki w urządzeniach iPhone 12 i iPhone 13 oraz Macach z czipem Apple.

PZU: Wdraża narzędzie do porównywania zakresów produktów ubezpieczeniowych, którego autorem jest duński startup Comadso. Z inteligentnego systemu skorzystają przede wszystkim zespoły wsparcia sprzedaży odpowiedzialne za rozwój wiedzy produktowej u agentów oraz konsultantów infolinii. Opracowana przez duński insurtech platforma dostarczy PZU szczegółowe analizy porównawcze dostępnych na rynku produktów ubezpieczeniowych oraz umożliwi jeszcze lepsze monitorowanie zmian zachodzących w ofercie innych ubezpieczycieli. Co istotne, w przeciwieństwie do większości porównywarek, startup nie porównuje cen produktów, lecz skupia się na ich zakresie.

LifeTube: Do sieci dołączyło 21 nowych twórców internetowych. Wśród kanałów YouTube, które rozpoczęły współpracę z LTTM są m.in. Kocham Gotować oraz Błażej Krajewski. Do sieci dołączył także profil Instagramowy Suchar Codzienny.

Infinix: Producent smartfonów poszerza swoje polskie portfolio. W sprzedaży jest dostępny model NOTE 12 2023, wyróżniający się wydajnym procesorem, dużym ekranem AMOLED. 

Exorigo-Upos: Wsparł technologicznie nowe podejście omnichannelowej transformacji marki Amica. W efekcie współpracy powstała skalowalna platforma, która – poza znacznym podniesieniem poziomu customer experience – ułatwia wewnętrzne zarządzanie treściami oraz wspiera rozwój kolejnych serwisów internetowych firm w ramach Amica Group za granicą.

Ramp: Startup, który buduje globalną infrastrukturę płatniczą dla krypto, udostępnił użytkownikom w Stanach Zjednoczonych off-ramp. Tym samym umożliwia wymianę krytpo na waluty fiducjarne. Użytkownicy wybranych banków otrzymują środki w ciągu poniżej 20 sekund.

Uber: Aplikacja do zamawiania przejazdów już od dzisiaj jest dostępna dla mieszkańców Elbląga, Kalisza oraz Gorzowa Wielkopolskiego. 

AVM: Udostępnia dużą aktualizację FRITZ!OS 7.50, wprowadzającą ponad 150 nowych funkcji i ulepszeń dla urządzeń i aplikacji FRITZ!. Bezpłatna aktualizacja m.in. ułatwia użytkownikom konfigurowanie szybkich połączeń VPN, sprawia, że Smart Home jest jeszcze bardziej wszechstronny i pozwala podnieść funkcjonalność Mesh sieci Wi-Fi. Nowy software oznacza także dodatkowe bezpieczeństwo i stabilność wszystkim produktom FRITZ!, aby mogły służyć latami.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)