1,26 mld dol. inwestycji w europejskie centrum produkcji szczepionek

Pfizer zainwestuje 1,26 mld dol. w ciągu najbliższych trzech lat w zakład produkcyjny w Puurs w Belgii. Ma to być „europejskie centrum produkcji szczepionek” – stwierdza koncern.

Jest to największa inwestycja w tego typu w zakład w historii koncernu. Obejmie „obiekt izolowany”, czyli obszar, w którym będzie się odbywała elaboracja szczepionek. Budowany jest także ogromny magazyn niskotemperaturowy z dwoma modułami, z oddzielnymi komorami o różnych temperaturach, przeznaczony do przechowywania szczepionek. Zostanie także zbudowana hala do pakowania niemal całkowicie zautomatyzowana z 16 stanowiskami do pakowania szczepionek.

Niektóre projekty są już w stanie realizacji, budowa innych zacznie się w 2023 r., zwiększając zatrudnienie o dodatkowe 250 osób. Jak stwierdził w opisie inwestycji Mike McDermott, wiceprezes firmy Pfizer i dyrektor ds. zaopatrzenia globalnego, zakład w Puurs „odegrał kluczową rolę w produkcji naszej szczepionki Covid-19[…], dzięki tej inwestycji możemy dalej wspierać produkcję szczepionek i leków oraz wzmacniać nasz system produkcji”.

W Puurs według jego oświadczenia będą produkowane szczepionki i nowe leki, w tym przypadku wymagające rygorystycznej procedury syntezy, zapewne wiec leki terapii nano bądź biologicznych. Jednocześnie koncern zainwestuje w zakład produkcyjny w Grange Castle w Dublinie, co ma „podwoić zdolność do produkcji biologicznych substancji leczniczych”. Prawdopodobnie oznacza to produkcję substancji czynnych dla leków o dużym stopniu skomplikowania.

Wiadomo też, że Pfizer chce wybudować własny zakład produkcji podstawowych substancji czynnych dla leków, by uniezależnić się od ewentualnych dostaw z Chin. Na razie obecnie koncern nie przewiduje żadnych inwestycji w Europie Środkowej.