Ile wydamy na Święta Bożego Narodzenia? Będzie oszczędniej

Grudzień to czas wzmożonych wydatków i jeden z najbardziej wymagających finansowo momentów w roku. Dodatkowo rekordowa inflacja i podwyżki cen sprawiają, że większość Polaków chcąc dostosować portfele do sytuacji zaczęło szukać oszczędności, co oznacza, że Święta w tym roku będą skromniejsze. Jednocześnie Polak planuje wydać na Święta przeciętnie 1427 zł – wynika z raportu ZBP

Z badania „Świąteczny Portfel Polaków 2022. Czy stać nas na Święta?”,  zrealizowanego na zlecenie ZBP przez firmę badawcza Minds&Roses, wynika, że planowany przeciętny wydatek rzędu 1427 zł, to mniej niż 1% więcej w stosunku do świątecznych wydatków deklarowanych w analogicznym badaniu ub.r. Biorąc pod uwagę dzisiejszą siłę nabywczą pieniądza widać, że za tę kwotę kupimy w tym roku mniej niż jeszcze 12 miesięcy temu. I nie jest to bagatelna różnica, bo zgodnie z szybkim szacunkiem GUS, inflacja w listopadzie wyniosła 17,4% wobec 17,9% w październiku.

– Chociaż sumaryczne przeciętne wydatki świąteczne są w tym roku zakotwiczone na bardzo zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego, Polacy mają w znacznej większości świadomość rosnących cen. Kiedy dwanaście miesięcy temu pytaliśmy, czy w aktualnej sytuacji gospodarczej i rosnącej inflacji planują jakieś ograniczenia zakupów świątecznych, twierdzącej odpowiedzi udzieliło 64% respondentów. Dzisiaj, przy odczycie inflacji na poziomie ponad dwukrotnie wyższym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, o ograniczeniach wydatków na Święta myśli już 73% osób – mówi Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP.

Jakie wydatki na Święta?

Według raportu ZBP, stosunkowo największa część świątecznych wydatków – przeciętnie 585 zł – będzie związana z artykułami spożywczymi i organizacją Świąt. Na prezenty dla najbliższych średnio przeznaczymy 500 zł, a na podróże świąteczne i dojazdy 342 zł. To jednak wartości uśrednione.

ZBP podaje, że spośród osób, które myślą o ograniczeniu wydatków, największy odsetek – 45% planuje zaoszczędzić na prezentach. Skromniejszy stół świąteczny i ograniczenie wydatków na artykuły spożywcze deklaruje blisko 30% osób, natomiast co piąta osoba z tych, które planują oszczędności, będzie poszukiwała ich przede wszystkim w sferze wydatków na transport.

Raport opisuje również zmiany w cenach towarów i usług składających się na tzw. „świąteczny koszyk”.  Jak co roku ZBP bierze pod lupę wydatki 4-osobowej rodziny – rodziców i dwójki dzieci – która spędza święta w domu. Z wyliczeń wynika, że w tym roku na ten cel wyda ponad 3000 zł. W raporcie znajduje się także część poradnikowa, która podpowiada jak ekonomicznie, rozsądnie i przede wszystkim bezpiecznie robić zakupy świąteczne.

Raport „Świąteczny Portfel Polaków 2022. “Czy stać nas na Święta?” oparty jest o wyniki badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez agencję badawczą Minds&Roses, techniką wywiadów internetowych w dniach 4-9 listopada 2022 r. na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie dorosłych (18+) Polaków liczącej 1000 osób.