Trzeciakowska z MKiŚ: Zużycie gazu spadło o ok. 17% r/r w 2022 r., teraz zaczyna wzrastać

Warszawa, 01.12.2022 (ISBnews) – Zużycie gazu w Polsce jest dotychczas niższe o ok. 17% r/r w 2022 r., jednak zaczyna powoli wzrastać i osiągać poziomy sprzed roku, zwłaszcza w przemyśle, poinformowała wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

“Jeżeli chodzi o zużycie [gazu] w Polsce, obecnie jest ono zredukowane o mniej więcej 17% vs zeszły rok, natomiast w tej chwili widzimy, że z powrotem wzrasta i zaczyna osiągać poziomy wcześniejsze” – powiedziała Łukaszewska-Trzeciakowska podczas debaty nad projektem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.

“Rynek polski się trochę uspokoił i tutaj widzę ewidentnie, że przemysł zaczyna z powrotem zużywać podobne ilości co wcześniej, mimo że mieliśmy w lato redukcję na poziomie 40%” – dodała.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał pod koniec września, że Polska ma wystarczającą ilość gazu, a tegoroczne zużycia wyniesie prawdopodobnie 17 mld m3. W roku ubiegłym zużycie wynosiło ok. 20 mld m3.

Państwa Unii zgodziły się zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na gaz o 15% między 1 sierpnia 2022 r. a 31 marca 2023 r., za pomocą wybranych przez siebie środków w porównaniu ze średnim zużyciem w ciągu ostatnich pięciu lat. Od tej zasady przewidziano jednak szereg odstępstw, o które mogą wnioskować poszczególne państwa.

(ISBnews)