PKN Orlen podpisał z MOL umowy dot. przejęcia 182 stacji paliw na Węgrzech i Słowacji

Warszawa, 01.12.2022 (ISBnews) – PKN Orlen zawarł z MOL umowy, na mocy których Orlen Unipetrol i jego spółki przejmą w sumie 182 stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech i na Słowacji, podała spółka. Szacowana wartość transakcji wynosi 229 mln euro i będzie podlegała korektom, podała spółka.

“PKN Orlen informuje, że 1 grudnia 2022 roku spółka Orlen Unipetrol zawarła z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company umowy, w wyniku których Orlen Unipetrol nabędzie 100% udziałów w spółce Normbenz Magyarorság Kft z siedzibą w Budapeszcie. W wyniku zawarcia umów Orlen Unipetrol stanie się właścicielem 79 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech” – czytamy w komunikacie.

“Ponadto, na podstawie umów odpowiednie spółki z grupy Orlen Unipetrol nabędą 103 kolejne stacje paliw zlokalizowane na Słowacji i Węgrzech, z czego przejęcie i rebranding 64 stacji na Węgrzech będzie sukcesywnie realizowane do połowy 2024 roku, a 39 stacji na Słowacji do połowy 2023 roku” – czytamy również.

Szacowana wartość wszystkich transakcji dotyczących nabycia przez spółki z Grupy Orlen stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech i na Słowacji wynosi 229 mln euro i będzie podlegała zwyczajowym korektom na dzień przejęcia, podała spółka.

Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie.

Orlen Unipetrol jest spółką w 100% zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2021 r. spółka przerobiła 7,12 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos  oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)