Erste Group chce kupić portfel kredytowy czeskiej filii Sbierbanku

Česká spořitelna, spółka zależna Erste Group w Czechach, ma podpisać umowę na ewentualne przejęcie aktywnego portfela kredytowego Sberbank CZ, znajdującego się w likwidacji

7 listopada Česká spořitelna będąca spółką zależną Erste Group w Czechach podpisała umowę z syndykiem masy upadłości Sberbank CZ w sprawie zakupu portfela kredytowego czeskiej filii rosyjskiego banku. Umowa ta może wejść w życie dopiero po uzyskaniu zgody Czeskiego Banku Narodowego (CNB) oraz po zatwierdzeniu ze strony czeskiego urzędu ds. konkurencji.

Jeśli zgody te zostaną uzyskane Česká spořitelna bedzie mogła przejąć aktywny portfel kredytowy Sberbank CZ, który składa się z kredytów dla klientów o łącznej wartości około 47,1 mld koron czeskich (ok. 1,93 mld euro). Rozliczenie transakcji nastąpiłoby nastąpić najwcześniej w I kw. 2023 r. Jak stwierdził Willi Cernko, dyrektor generalny Erste Group, transakcja ta ma służyć umocnieniu pozycji Česká spořitelna na lokalnym rynku.

– Podobnie jak nasz zakup korporacyjnej działalności Commerzbanku na Węgrzech w zeszłym roku, ta transakcja stanowi również przykład tego, w jaki sposób ukierunkowane przejęcia mogą uzupełnić organiczny wzrost Erste Group, a tym samym w pełni wykorzystać możliwości wzrostu, jakie oferuje region Europy Środkowo-Wschodniej – dodał.

Sbierbank jest bankiem o złej sławie ze względu na uczestnictwo w imperialnej polityce władz rosyjskich – to z tego banku miała trafić do Marie Le Pen pożyczka 19 mln euro na rozwój Frontu Narodowego, największy producent nawozów sztucznych na Białorusi koncern potasowy Biełaruśkalij otrzymał 1 mld dol. kredytu od Sbierbanku i Euroazjatyckiego Banku Rozwoju, a zabezpieczeniem miał być kontrolny pakiet akcji Naftanu, jednej z dwóch najważniejszych białoruskich rafinerii. 2 marca Sbierbank praktycznie zbankrutował w Europie, ogłaszając, że wycofuje się z europejskiego rynku z powodu „anormalnego odpływu środków i zagrożenia bezpieczeństwa pracowników”. Jednak, jak zauważył zarząd, spółki zależne mają wysoki poziom kapitału i jakości aktywów. W czerwcu, jako jeden z głównych banków finansujących wojnę w Ukrainie, został odcięty od systemu SWIFT. Obecnie europejskie aktywa Sbierbanku są wysprzedawane.