Polacy przeciwni spalaniu śmieci, a kryzys energetyczny to nie wymówka

Polacy uważają, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci. 86% respondentów obawia się nadchodzącej zimy pod kątem jakości powietrza, a jednocześnie 92% badanych uważa, że kryzys energetyczny nie usprawiedliwia spalania śmieci

– Niemal 90% naszych respondentów obawia się nadchodzącej zimy ze względu na jakość powietrza. Tym bardziej cieszy nas, że do grona organizacji współpracujących w programie dołączył UNICEF, dzięki czemu jeszcze wyraźniej będziemy mogli zwrócić uwagę również na prawa dzieci do życia w czystym środowisku. Dla naszych firm to wyjątkowo istotna sprawa – mówi Adam Jamioł, partner zarządzający krakowskim biurem PwC Polska.

Respondenci wskazali jakie działania powinien podjąć rząd, żeby zapobiegać kryzysowi energetycznemu – dla 42% rozwiązaniem są inwestycje w energetykę jądrową, 32% wskazało na wsparcie fotowoltaiki a 41% sugeruje tworzenie regulacji ułatwiających korzystanie z OZE.

W badaniu przeprowadzonym wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Biznes kontra smog – Wspieramy klimat” wzięło udział niemal 1800 osób. 

59% z nich przyznało, że rozważa zmianę miejsca pracy i zamieszkania ze względu na złą jakość powietrza w miejscowości wykonywania swojej pracy. Jednocześnie większość ankietowanych, aż 67% uważa, że jakość systemu edukacji w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza w Polsce jest przynajmniej niewystarczająca, z czego niemal 18% określa te działania jako „bardzo złe” a 80% oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze.


Program „Biznes kontra smog” powstał z inicjatywy PwC Polska i jest realizowany we współpracy z 30 firmami pod auspicjami Krakowskiego Alarmu Smogowego, Stowarzyszenia ASPIRE i UNICEF Polska, a także pod honorowym patronatem Marszałków Województwa Małopolskiego i Mazowieckiego oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.  

– Prowadzenie edukacji smogowej i klimatycznej zyskuje szczególnie na znaczeniu w obliczu kryzysu energetycznego, z którym obecnie zmaga się Polska. Warto podkreślić, że to właśnie inwestycje, których celem jest ochrona powietrza i klimatu jednocześnie stanowią rozwiązanie tego kryzysu. Przykładowo ogrzewanie za pomocą pomp ciepła czy produkcja własnego prądu z instalacji fotowoltaicznych nie tylko ogranicza smog – przede wszystkim pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za energię, a w skali kraju uniezależnić się od importu surowców energetycznych – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, ruchu społecznego, który powstał w 2012 r. w odpowiedzi na dramatyczną jakość powietrza w Krakowie. Obecnie KAS prowadzi działania w całym kraju.

Celem tegorocznej edycji „Biznes kontra smog – Wspieramy klimat”, podobnie jak poprzednich – jest realizacja programu wolontariatu pracowniczego w obszarze edukacji dzieci i młodzieży na temat jakości powietrza i przeciwdziałania zmianie klimatu.