Olej spożywczy paliwem odnawialnym? Bunge i Olleco tworzą joint venture

Bunge, wiodący producent olejów roślinnych m.in. Oleju Kujawskiego, oraz Olleco, oddział ABP Food Group zajmujący się energią odnawialną, zawarły umowę o utworzeniu spółki joint venture (50/50), której celem będzie stworzenie biznesu obejmującego pełny cykl życia olejów jadalnych

Podmiot ma współpracować z klientami z branży gastronomicznej i produkcji żywności w Europie – z wyłączeniem Wielkiej Brytanii i Irlandii – w zakresie dostaw olejów i zapewnienia, że zużyty olej kuchenny (UCO) jest efektywnie zbierany i wykorzystywany jako surowiec w produkcji paliw odnawialnych.

– Cieszymy się, że możemy współpracować z Olleco przy rozbudowie naszego portfela surowców odnawialnych w Europie. Łączy nas zaangażowanie w zrównoważony rozwój i poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań zmniejszających ślad węglowy w naszych łańcuchach wartości – mówi Greg Heckman, prezes Bunge.

– To ekscytujący krok dla Olleco w Europie. Joint venture przyspieszy nasz rozwój, umożliwiając dotarcie z wyjątkowymi usługami dla przemysłu spożywczego. Cieszymy się, że możemy współpracować z Bunge, firmą, która jest sprawna, innowacyjna i zaangażowana w obszar odnawialnych źródeł energii – komentuje Joe Kenny, prezes Olleco. 

Nowy podmiot, z siedzibą w Amsterdamie, ma wykorzystywać relacje Bunge z klientami, zasięgi i globalne doświadczenia w produkcji olejów roślinnych w połączeniu z wyjątkowym modelem Olleco w zakresie dostaw, odbioru i przetwarzania olejów spożywczych. Rozwiązania i usługi, które będą oferowane, są odpowiedzią na wyzwania związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem energetycznym na kluczowych rynkach w Europie.

Bunge to światowa firma działająca w sektorze przetwórstwa nasion oleistych oraz wiodący producent i dostawca olejów i tłuszczów roślinnych. Firma z siedzibą w St. Louis w USA, zatrudnia ponad 23 000 pracowników w około 300 zakładach zlokalizowanych w ponad 40 krajach.

W Polsce Bunge posiada dwie olejarnie zlokalizowane w Kruszwicy i Brzegu, zakład produkcji tłuszczów roślinnych w Karczewie oraz terminal portowy w Świnoujściu. Biura mieszczą się w Warszawie i Kruszwicy. Bunge w Polsce zatrudnia ponad 1 000 osób.

Olleco zbiera zużyty olej i odpady spożywcze w Wielkiej Brytanii. Zbierany przez Olleco olej jest przetwarzany na wysokiej jakości biopaliwa, a gromadzone odpady spożywcze są przekształcane w energię odnawialną i nawóz. Olleco jest jedną z czołowych firm wspierających zrównoważony rozwój. Zatrudnia ponad 1000 osób w 19 zakładach zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii i Irlandii, które obsługują około 50 000 lokali gastronomicznych.