Korea Południowa wprowadzi dowody osobiste oparte na technologii blockchain

W ciągu 2 lat Korea Południowa planuje dostarczyć obywatelom cyfrowe tożsamości – odpowiednik dowodów osobistych – zaszyfrowane przy pomocy technologii blockchain. Dowody te będą dostępne smartfonach. Ma to ułatwić rozwój gospodarczy kraju

Rząd Korei Południowej stwierdził, że wraz z rozwojem gospodarki cyfrowej dowód osobisty niejako „wbudowany” w smartfon jest nieodzownym rozwiązaniem wspierającym rozwój danych.

Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain proces weryfikacji zostanie uproszczony, a do aplikacji użytkownicy będą mogli logować się bez pobierania certyfikatu lub kodu weryfikacyjnego wysłanego SMS-em. Oczekuje się, że powszechne stosowanie cyfrowych dowodów zwiększy wydajność administracji poprzez zaoszczędzenie czasu i wysiłku pracowników, ograniczenie oszustw płacowych, rozszerzenie kredytu konsumenckiego, ułatwienie handlu i tworzenie nowych rynków.

Cyfrowe dowody ułatwią także korzystanie z usług medycznych online, zameldowanie w hotelu, mają także zapobiec fałszowaniu i kradzieży dokumentów tożsamości, ułatwić zdalne zatwierdzanie umów, czy szybkie wejście na pokład samolotu, itp.

W opinii ekspertów McKinsey’a ​​wprowadzenie cyfrowych dowodów może zwiększyć PKB kraju nawet o 13% i obniżyć koszty działalności o biliony dolarów.

– Dowody cyfrowe mogą przynieść ogromne korzyści ekonomiczne w finansach, opiece zdrowotnej, podatkach, transporcie i innych dziedzinach i mogą szybko zyskać popularność wśród ludności Korei – podkreślił w rozmowie z Blockchain.news Hwang Seogwon, ekonomista z Koreańskiego Instytutu Polityki Naukowej i Technologicznej.

Tymczasem Suh Bo Ram, szef Korea Digital Government Bureau, powiedział, że Korea Południowa może zyskać z tego tytułu co najmniej 60 bilionów wonów (42 mld dol.) w ciągu dekady, co stanowi blisko 3% PKB Korei Południowej. Korea Południowa chce, aby w ciągu dwóch lat około 45 milionów obywateli korzystało już z cyfrowych dowodów. Uprzedzając obawy przed wprowadzeniem tej technologii koreański rząd zapewnia, że nie będzie miał dostępu do informacji przechowywanych na telefonach komórkowych obywateli, w tym szczegółów dotyczących tego, czyje cyfrowe dowody są używane oraz jak i gdzie są używane, ponieważ system będzie całkowicie opierał się na tożsamości decentralizacyjnej opartej na technologii blockchain.