Westinghouse na sprzedaż. Czy zagrozi to budowie elektrowni jądrowych w Polsce?

Westinghouse Electric Company, firma która jest obecnie najbliżej zawarcia umowy na budowę reaktorów dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, zostanie przejęta przez producenta paliwa uranowego Cameco i firmę inwestycyjną Brookfield Renewable Partners. Prawdopodobne sfinalizowanie transakcji to II półr. 2023 r., jest ona nadal negocjowana

W transakcji mają także uczestniczyć instytucjonalni partnerzy Brookfield Renewable, a jej wartość wyceniana jest na 7,85 mld dol. przy czym 4,5 mld dol. to kapitał własny przejmujących, zaś reszta to wartość długów przejmowanej firmy. Westinghouse Electric Company jest obecnie własnością Brookfield Business Partners, spółki zależnej Brookfield Renewable w ramach  funduszu macierzystego Brookfield Asset Management.

Brookfield Business kupił Westinghouse Electric Company od Toshiby w 2018 r. po tym, jak ta ostatnia umieściła Westinghouse w postępowaniu upadłościowym na podstawie Rozdziału 11 w celu jego restrukturyzacji. Nowy właściciel stwierdził, że jego kierownictwo Westinghouse prawie podwoiło rentowność firmy poprzez restrukturyzację i lepsze sprofilowanie produktów i usług.

Westinghouse Electric Company jest niezależna od Westinghouse Electric Corporation, z której została wydzielona w 1999 r. po połączeniu Westinghouse (wtedy znanej jako CBS Corp.) z Viacom i usiłowaniu pozbycia się przez nowego inwestora tego ostatniego ze swoich przedsiębiorstw przemysłowych.

Prezes i dyrektor generalny Westinghouse Electric Company, Patrick Fragman stwierdził w oświadczeniu, iż transakcja ułatwi „przejście energetyce jądrowej na czystą energię celów bezpieczeństwa energetycznego”. Z kolei dyrektor generalny i prezes Cameco Tim Gitzel zauważył, że „nigdy nie było lepszego czasu, aby wejść w energetykę jądrową”.

– Jesteśmy świadkami jednych z najlepszych fundamentów rynkowych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy w sektorze energii jądrowej. Staje się to coraz ważniejsze w świecie, który stawia na pierwszym miejscu elektryfikację, dekarbonizację i bezpieczeństwo energetyczne – dodał Gitzel.

Wiadomo już obecnie, że Cameco i Brookfield Renewable chcą inwestować w budowę modułowych generatorów energii jądrowej wytwarzanych na skalę przemysłową. Czynnikiem chłodzącym mają być m.in. płynne sole metali, zaś cała konstrukcja byłaby łatwa w obsłudze i mobilna. Jako alternatywa rozważane są bardziej klasyczne małe modułowe reaktory wodne o wysokiej sprawności. Jeden reaktor z chłodzeniem opartym na solach metali mógłby po zainstalowaniu zasilać dom z 1000 mieszkańców, mieszcząc się  w lokalizacji wielkości naczepy mniejszego ciągnika siodłowego TiR. W przypadku reaktora wodnego wydajność miała by być „porównywalna”.

Nie jest jednak jasne czy w te plany inwestycyjne włączona byłaby przejęta Westinghouse Electric Company, choć zainteresowani firmą inwestorzy  twierdzą, że są dobrze przygotowani do „realizacji rosnącego zapotrzebowania na modernizację i rozbudowę siłowni jądrowych na globalnym rynku”.

Tymczasem, według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), produkcja energii jądrowej musi wzrosnąć ponad dwukrotnie do 2050 r., co oznacza lata wielkiej koniunktury. Energetyka jądrowa jest obecnie bardzo potrzebna by osiągnąć cele klimatyczne w zapobiegające zbytniemu wzrostowi temperatur wskutek Globalnego Ocieplenia. Prawdopodobne jest przywrócenie tego typu energetyki w Niemczech, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział inwestycje w nowe EJ, zaś Japonia niedawno cofnęła zakaz wykorzystywania energetyki jądrowej wydany po katastrofie w Fukushimie 11 lat temu, otwierając tym samym drogę do ponownego uruchomienia zamkniętych elektrowni i budowy nowych.

„Energia jądrowa cieszy się dużym zainteresowaniem jako alternatywa energetyczna w kontekście ogólnoświatowego dążenia do zabezpieczenia kluczowych dostaw energii biorąc pod uwagę, że w niektórych krajach pod koniec 2022 i w 2023 r. pojawią się niedobory. Popyt na energię jądrową gwałtownie wzrósł, ponieważ jest ona drugim co do wielkości źródłem energii elektrycznej o zerowej emisji dwutlenku węgla, zaraz za energią wodną – napisała Jessica Amir, specjalistka ds. strategii rynku w Saxo Banku, w materiale będącym częścią prognoz na IV kw. 2022 r. Jak dodaje, spółki z branży alternatywnych źródeł czystej energii wygenerowały jedne z najwyższych zwrotów dla akcjonariuszy na rynkach światowych w 2022 r.

Westinghouse Electric Company jest firmą bardzo ważną dla programu polskiej energetyki jądrowej. To jedna z trzech firm (EDF, Westinghouse i KHNP), które złożyły oferty na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Obecnie, po podpisaniu partnerstw z o współpracy przy potencjalnej budowie reaktorów AP1000 z 22 polskimi przedsiębiorstwami, firma twierdzi, że interesuje ją nie tylko program potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000 w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, ale też „przyszłe projekty z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”. Według ambasadora USA, Marka Brzezinskiego cały program rozwoju polskiej energetyki jądrowej może być wsparty przez stronę amerykańską, gdzie współfinansującym byłby EXIM Bank, zaś Polska mogłaby się stać „regionalnym liderem w najnowszych technologiach jądrowych”.

Westinghouse oceniło przy tym udział polskich firm tylko w budowę 6 reaktorów AP1000 na „znacząco ponad 50%”, stwierdzając, że jeśli amerykańska oferta zostanie wybrana, prace konstrukcyjne mogą rozpocząć się bardzo szybko. Jak powiedział ISBiznes.pl rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych, Karol Masny, resort obecnie nie skomentuje zapowiadanej transakcji.