Buda: Spodziewam się, że wzrost PKB przekroczy 2% w 2023 r.

Warszawa, 13.10.2022 (ISBnews) – Wzrost gospodarczy przekroczy 2% PKB w roku 2023 ze względu na wprowadzane przez rząd rozwiązania dot. cen energii, uważa minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W jego ocenie, inflacja będzie się stabilizowała, a od przyszłego roku malała.

“Nie spodziewam się recesji. W budżecie pomimo bardzo wysokich cen i projektowania budżetu we wrześniu i w październiku  przewidywaliśmy wzrost gospodarczy na 1,7% PKB. Przy tych rozwiązaniach dotyczących [cen] energii zakładam, że to będzie powyżej 2% PKB. Tu ciężko mówić o recesji, To marzenie wielu krajów europejskich” – powiedział Buda w radiowej Jedynce.

Jego zdaniem, po wprowadzeniu ceny maksymalnej dla samorządów i małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla gospodarstw powyżej limitu zużycia inflacja będzie się stabilizowała.

“Po załagodzeniu sytuacji z nośnikami [energii], liczymy na to, że z końcem roku inflacja będzie się stabilizowała, a od przyszłego roku malała” – wskazał minister.

W jego ocenie, konsekwencje kryzysu mogą potrwać nawet 2-3 lata.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że według szybkiego szacunku danych inflacja konsumencka wyniosła 17,2% w ujęciu rocznym we wrześniu 2022 r. 

W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano wzrost inflacji w ujęciu średniorocznym o 9,8%.

(ISBnews)